+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ölümden sonra ruh eve gelir diyorlar bu doğrumu? Dini dayanağı var mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ölümden sonra ruh eve gelir diyorlar bu doğrumu? Dini dayanağı var mı?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Ölümden sonra ruh eve gelir diyorlar bu doğrumu? Dini dayanağı var mı?


  Reklam  Cevap: İnsan, ruh ile bedenin birleşiminden oluşur. Ruh, bedeni ev gibi kullanır. Uykuda çıkar gider; uyanınca geri gelir. Ölen beden, yıkılan ev gibidir; yeniden yaratılıncaya kadar ruh oraya dönmez. Şu ayet bunu anlatır:

  “Allah ölümü esnasında ruhları alır, ölmeyen-lerinkini de uykuda alır. Ölümüne hükmettiğini tutar, ötekini belli bir vakte kadar salıverir. Düşünen bir toplum için bunda belgeler vardır.” (Zümer 39/42)

  Uyuyan ve ölen bedendir. Ruh ne ölür, ne de uyur. Kur’ân bize, ölmüş bedenden ayrılan ruhun yapacağı şu konuşmayı bildirir:

  “Onlardan birine ölüm gelince der ki: “Rabbim! Beni geri çeviriniz. Belki terk ettiğim dünyada iyi bir iş yaparım. Hayır; bu onun söylediği sözdür. Arkalarında yeniden dirilecekleri güne kadar berzah (engel) vardır.” (Müminun 23/99-100)

  Bu ayetlerde, ölen insanların ruhlarının tekrar dünyaya dönmesi, insanların bulunduğu ortamlara girmesi ile ilgili bir ifade yoktur. Allah, vefat ettirdiği kişilerin ruhlarını kendi katında tuttuğunu ve dünyaya dönememeleri için arkalarına bir berzah / engel koyduğunu açık bir şekilde bildirmiştir.

+ Yorum Gönder
öldükten sonra ruh evine gelir mi,  insan öldükten sonra ruhu eve gelirmi,  ölen kişinin ruhu evine gelir mi,  öldükten sonra ruh evine gelirmi,  ölümden sonra ruh evine gelirmi,  ölen insanın ruhu evine gelirmi,  ruhlar varmi