+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz.Muhammed'in istişare (danışma) hakkında söylediği söz Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz.Muhammed'in istişare (danışma) hakkında söylediği söz

  Sual: Arkadaşlar lütfen söyleyin ödevim yarına.Biliyorsunuz tarih 16.01.2012 ve benim bugüne ihtiyacım var çünkü öğretmen yarın son karne notumuzu bu ödevden veriyor.Lütfen cevap verin.Cevaplarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkürler. ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Hz.Muhammed'in istişare (danışma) hakkında söylediği söz


  Reklam  Cevap: İstişare / danışma ile ilgili hadisler

  Peygamber Efendimiz. Bedir savaşında, kendilerine en yakın kuyunun başında durdu ve orayı karargah yapmak istedi. Bu sırada Ashab'tan Hubâb el-Cümuh, Peygamberimize "Yâ Resulullah! Burayı, Allah'ın seni yerleştirmiş olduğu ve bizim ileri geri gitmeğe yetkimiz olmayan bir yer olarak mı seçtin? Yoksa bu. bir görüş, bir harp taktiği midir?" diye sordu. Resulullah (a. s.) "Hayır; bu bir görüş ve bir harp taktiğidir" dedi. O zaman sahâbi "O halde Yâ Resulullah! Burası uygun bir yer değil, orduyu kaldır. Düşmana en yakın kuyuya gidelim. Orada bir havuz yapıp içine su dolduralım, geride kalan kuyuları tahrip edelim, düşman istifade edemesin." dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.s) "Sen güzel bir fikre işaret ettin" buyurdu ve sahabinin dediği şekilde hareket etti.

  Hz. Peygamber (asm.), kendi görüşlerini dikte ettiren biri değildi. Hemen her hususta ashabıyla meşveret eder, onların görüşlerini alırdı. Ebu Hüreyre, Resulullah'ın bu yönüyle ilgili olarak şu tesbitte bulunur: "Ben, Resulullah'tan daha fazla arkadaşlarıyla meşveret eden birini görmedim." (Tirmizi, Cihad, 35)

 3. Misafir
  çok güzel yapmışınız ama bir kaç tane daha söz yazsanız daha iyi olurdu

 4. Misafir
  güzeldi ama daha cok yazabilirdiniz ve alın size Sen güzel bir fikre işaret ettin

 5. Misafir
  sadece koyu olanlar .

+ Yorum Gönder
hz muhammedin danışma istişare ya verdiği önemle ilgili bir söz,  hz.muhammedin danışma (istişare) ya verdiği önemle ilgili bir sözü,  hz muhammedin danışma ile ilgili sözleri,  hz muhammedin danışmaya verdiği önem ile ilgili sözler,  hz muhammedin danışmaya verdiği önem ile ilgili bir sözü,  hz muhammedin istişare,  hz muhammedin danışmayla ilgili sözleri