+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Abdest aldıktan sonra Kadir suresini bir defa okuyan sıddîklar, iki defa okuyan şehitler üç defa okuyan ise peygamberler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Abdest aldıktan sonra Kadir suresini bir defa okuyan sıddîklar, iki defa okuyan şehitler üç defa okuyan ise peygamberler


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Abdest aldıktan sonra Kadir suresini bir defa okuyan sıddîklar, iki defa okuyan şehitler üç defa okuyan ise peyga


  Reklam  Cevap: Abdestten sonra kadir suresini, bir, iki veya üç defa okumak abdestin adablarındandır. Bu, zayıf da olsa şu rivayete dayanmaktadır: Enes b. Malik (r.a.)'in nakline göre Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: "Abdest aldıktan sonra Kadir suresini bir defa okuyan sıddîklar, iki defa okuyan şehitler üç defa okuyan ise peygamberlerle birlikte haşrolunur."

  Hadisi Deylemî rivayet etmiştir. (bk. Kenzü'l-ummâl, 5/72) Suyutî'ye göre rivayet zayıftır. (bk. Suyutî, el-Hâvî fi'l-fetâvâ, 1/542)

  Abdestten sonra okunacak dua ile ilgili bazı rivayetler:

  "Güzel bir şekilde abdestini aldıktan sonra kelime-i şehadeti yani Allah'tan başka ilah olmadığına, Muhammed (s.a.v.)'in Allah'ın kulu ve elçisi olduğuna şahadet ederim” diyen kimseye cennetin sekiz kapısı açılır ve oraya istediğinden girer." (Ebû Dâvûd, Taharet, 65; Müslim, Taharet, 17)

  "Biriniz abdest aldığında besmeleyle başlasın... Abdesti bitirdiğinde ise “Allah'tan başka ilah olmadığına, Muhammed (s.a.v.)'in Allah'ın kulu ve elçisi olduğuna şahadet ederim” desin ve bana salavat getirsin. Kim bunun derse onun için rahmet kapıları açılır." (Beyhakî, es-Sünenü'l-kübrâ, 1/44; Beyhakî rivayetin zayıf olduğunu da belirtir.)
  Sorularla İslamiyet


 3. nurya
  Devamlı Üye
  aminnn inşaALLAH ,diyelim kelime-i şehadeti ben abdest almaya başlayınca söylüyorum ,bitiminde de kadir süresini üç defa okuyorum sonra da ezan duasını bu duaları okurken de kurulanıyorum namaza hazırlanıyorum maşaALLAH

+ Yorum Gönder
abdestten sonra kadir suresi