+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ölüm anında gözlerin açık olması Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ölüm anında gözlerin açık olması

  Sual: Babam 1 hafta önce vefat etti sekaret anında 4 kardeş başında idik ve kelimeyi şaadet getirerek dualar okuyarak ruhunu teslim etti ancak son ana kadar gözleriacıktı ve ruh cıktıktan sonra kapattı yine yıkama esnasındada gözleri acıktı ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: ölüm anında gözlerin açık olması


  Reklam  Cevap: Ölüm tahakkuk edince ölünün yanında bulunanların onun açık kalan gözlerini kapatmaları sünnettir. Ümmü Seleme den rivayet edildiğine göre, Hz. Peygamber, Ebu Selemenin vefatında yanına vardığında Ebu Seleme’nin gözleri açıktı. Peygamberimiz (sav) eliyle onun gözlerini kapattı ve şöyle buyurdu: “Ruh kabz olunduğu vakit göz ona tabi olur (yani onun peşinden baka kalır. Bu sebeple ölen kimsenin gözleri açık kalır.) Bunun üzerine Ebu Selemenin aile efradı ve akrabasından bazı kimseler bağrışmaya başladılar. Hz. Peygamber (sav) onlara: “Siz kendinize hayırdan başka bir şeyle dua etmeyiniz. Çünkü melekler sizin söylediklerinize amin derler” buyurdu ve dua etti.

  Şeddat b. Evs den nakledilen bir hadis de şöyle buyurmuştur. Peygamberimiz (sav): “Ölülerinizi hazırladığınız zaman gözlerini kapatınız. Çünkü göz ruhu takip eder. Ve hayır sözler söyleyiniz. Çünkü melekler ev halkının söylediklerine amin derler.

  Bu bakımdan her insan öldüğü vakit gözleri açık gider.
  Gözleri açık giden adamın ahirete iyi veya kötü gittiğine hüküm verilmez.
  S.İslamiyet


 3. Misafir
  Aydınlattıgınız için teşekkür ederim

+ Yorum Gönder
peygamberimizin ölüm anında yaşananlar