+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Domuzdan alınan hormonların, iri ve şişman olması için büyük baş hayvanlara nakledildiğini duydum. Böyle bir hayvanın et Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Domuzdan alınan hormonların, iri ve şişman olması için büyük baş hayvanlara nakledildiğini duydum. Böyle bir hayvanın et

  Sual: Domuzdan alınan hormonların, iri ve şişman olması için büyük baş hayvanlara nakledildiğini duydum. Böyle bir hayvanın eti ve sütü helal olur mu? Domuz veya köpeğin sütüyle beslenen hayvanın durumu?.. ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Domuzdan alınan hormonların, iri ve şişman olması için büyük baş hayvanlara nakledildiğini duydum. Böyle bir hayv


  Reklam  Cevap: Öncelikle, bu konu için bir problem çıkarıp huzursuz olmaya gerek yoktur. Çünkü, böyle bir işlemin olup olmadığı -kulaktan dolma şeyler olup- kesin olarak bilinmemektedir. Şayet kesin olarak bazı hayvanlarda olsa bile, hangi hayvanda olduğu belli olmadığı için yine haram hükmü söz konusu olmaz.

  Necis olan bir madde istihaleye uğrarsa temiz olur. Örneğin şarap sirkeye dönüştüğü zaman helal ve temiz olur.

  Bu açıdan bakıldığı zaman, söz konusu hormonlar, hayvanın vücudunda bir istihaleye uğruyorsa bu da temizlenmiş olur. Hayvanın etine ve sütüne ne derece karışıyor ve ne derece kalıcı oluyor, elbette bu husus işin uzmanlarının bileceği bir iştir.

  Nitekim, önemli bir kısım alimlere göre, bir köpeğin veya domuzun sütüyle beslenen bir kuzunun eti temiz kalır ve yenilmesi helaldir. (İbni Abidîn 4/341)

  Diğer bir kısmına göre ise, bu da celale (pislik yiyen hayvan) gibidir, eti kerahetle caizdir. Diğer bazı alimlere göre ise bunun eti haram olur.
  S.İslamiyet


+ Yorum Gönder