+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Turan Dursun’un “Kuran’ın Libya daki mushafıyla şu anki mushafı arasında fark var, Kuran tahrif edilmiştir” şeklindeki Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Turan Dursun’un “Kuran’ın Libya daki mushafıyla şu anki mushafı arasında fark var, Kuran tahrif edilmiştir” şeklindeki


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Turan Dursun’un “Kuran’ın Libya daki mushafıyla şu anki mushafı arasında fark var, Kuran tahrif edilmiştir” şekli


  Reklam  Cevap: Turan Dursun’un “Kuran’ın Libya daki mushafıyla şu anki mushafı arasında fark var, Kuran tahrif edilmiştir” şeklindeki görüşüne nasıl cevap vermeliyiz?


  - Libya dahil dünyanın hiç bir yerindeki Mushafların birbirinden farkı yoktur. Sure ve ayetlerin manasını, fazlalık veya noksanlığını gösteren hiç bir farkları yoktur.

  Yazılım bakımından bazı farklar olabilir, o da bir fazlalık veya noksanlık değildir. Örneğin, Suudî Arabistan’da basılan Mushafların yazılımları Hz. Osman zamanında yazılan ve Hatt-ı Osmanî denilen bir şekildedir. Mesela; Fatiha suresinin 4. ayetinde yer alan “Mâlik” kelimesi elifsiz “Melik” şeklinde yazılmıştır ki, Arapça’daki bu yazılım hem “mâlik=sahip”, hem “melik=Padişah” anlamına müsait olduğu için daha güzeldir.

  Bu tür yazılım farkları veya kıraat farkları hiç bir şekilde noksanlık veya fazlalık olarak değerlendirilemez. Bu konuyla ilgili İslam literatüründeki eserlerin geçmişi bin yıldan fazladır.
  Bilgi için tıklayınız:
  Kuranı Kerimin yazılması, toplanması ve kitap haline getirilmesi hakkında detaylı bilgi verir misiniz?
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder