+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Müminler ateşe girince ölürler. Allah onları ateşten çıkarmak istediğinde, azap elemini değdirir, anlamına gelen hadis Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Müminler ateşe girince ölürler. Allah onları ateşten çıkarmak istediğinde, azap elemini değdirir, anlamına gelen hadis


 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Müminler ateşe girince ölürler. Allah onları ateşten çıkarmak istediğinde, azap elemini değdirir, anlamına gelen


  Reklam  Cevap: İlgili hadisin tamamı şöyledir:

  “Cehennemin esas halkı olan (kâfir olan) cehennemlikler, cehennemde ne ölür, ne de yaşarlar. Ancak (mümin olup da) günahları sebebiyle Cehenneme giren kimselere ateş dokunduğunda onları tamamen öldürür. Yanıp kömür olduktan sonra, kendilerine şefaat izni verilir. Böylece grup, grup getirilirler ve cennetin ırmaklarına dağıtılırlar. Sonra, ‘Ey cennet ehli! Bunların üzerine su dökün’ denilir. Bunlar, sel yatağında biten bir ot gibi biterler”(Müslim, İman, 306).

  - İmam Nevevî bu hadisin şerhinde şu görüşlere yer vermiştir:

  “Kafirler cehennemde ebedi kalacaklar, ne olürler ki kurtulsunlar, ne de tam hayata mazhar olurlar ki güzel bir yaşama girsinler. Müminler de ebediyen cennette kalırlar. Yani cennet de cehennem de ebedidir.

  Ancak, mümin olup da günahları/hataları sebebiyle cehhenem girenler, Allah’ın takdir ettiği ve herkesin günahlarının karşılığı olan bir süre içinde azap çektikten sonra, bir nevi ölümle ölürler.

  Nihayet, onların bütün hislerinin iptal edildiği bir şekilde cehennemde mahpus kalırlar. Allah’ın takdir ettiği süre kadar oradan yanarak kömürleşmiş bir halde cehennemden kurtarılıp, cennetin ırmaklarında yıkanıp yeniden canlanıp hayat bulurlar ve cennete girerler.

  Kadı Iyaz’ın belirttiğine göre, sö zkonusu ölüm iki şekilde algılanmıştır: Bazılarına göre, bu gerçek ölümdür. Diğer bazılarına göre ise, bu ölüm gerçek ölüm değildir. Sadece ölü gibi her türlü duygu, his, acı-lezzet gibi şeyleri his edemeyecek bir konuma girerler. İmam Nevevî ise bu ölümün gerçek ölüm olduğu kanaatindedir. (bk. Nevevî, ilgili hadisin şerhi)


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder