+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamber efendimizin kararlılıgı ile ilgili hikaye hadis Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamber efendimizin kararlılıgı ile ilgili hikaye hadis


 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Peygamber efendimizin kararlılıgı ile ilgili hikaye hadis


  Reklam  Cevap: Hz. Muhammed'in (s) azim ve kararlılık ile ilgili hadis

  Uhud savaşı konusunda Hz. Peygamber sahabeleriyle istişare etmiş, istişareden savaşa girme kararı alınmış olduğundan o da savaşa girmek üzere zırhını giymiştir.

  Öyle anlaşılıyor ki, Hz. Peygamberin zırhını giydikten sonra çıkarmaması şu ayetin emrine uygun bir tavırdır: “İşleri onlarla müşavere/istişare et! Bir kere de azmettin mi, yalnız Allah’a tevekkül et!” (Al-i İmran, 3/159)

  Zırhı giymek, savaşa katılma yolundaki kararlılığın ve azmin simgesidir. Bu kararlılık ve azimden sonra geri dönmek ise, nübüvvet makamına göre olması gereken tevekkül anlayışına aykırıdır. Diğer peygamberler de benzeri mesajları aldıkları için, Efendimiz, bu hükmü onları da kapsayacak şekilde: “bir peygamber zırhını giydikten sonra onu çıkarması, savaşa girmekten vazgeçmesi yakışmaz” manasına gelen bir ifadeyle ortaya koymuştur.

+ Yorum Gönder
peygamber efendimizin sabrı ve kararlılığı,  azim ve kararlılık ile ilgili hikaye,  peygamberimizin sabrı ve kararlılığı,  peygamber efendimizin kararlılığı,  peygamberimizin kararlılığı,  hz muhammedin sabrı ve kararlılığı,  sabırla ilgili hikayeler