+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hadiste canlı resmi olan eve rahmet melekleri inmez diyor neden Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hadiste canlı resmi olan eve rahmet melekleri inmez diyor neden


 2. Hanzala
  Devamlı Üye

  Cevap: hadiste canlı resmi olan eve rahmet melekleri inmez diyor neden


  Reklam  Cevap: Resim bulunan eve melekler neden girmez?

  İslam'da resim ve heykelin yasaklanmasına sebep olarak pek çok hikmet söylenebilir. Ama bizim için hikmetten ziyade illet mühimdir. Bununla beraber bir ismi de Hakîm olan Cenab-ı Hakk'ın her emir ve yasağında mutlaka bir hikmet vardır.
  Resim ve heykelin yasaklanmasında cahiliye insanının puta tapıcılığının elbette tesiri olmuştur. Yani, puta tapıcılığı yeni bırakmış bu insanlarla eski düşünceleri arasındaki köprüyü ortadan kaldırmak ve bir daha öyle yanlış bir saplantıya geçit vermemek için, Efendimiz resim ve heykel hakkında çok ciddi tahşidat yapmıştır. Hatta Buhari ve Müslim'in rivayet ettiği bir hadis-i şeriflerinde mevzu ile alakalı Efendimiz şöyle buyurmaktadır;
  'Ahirette, resim yapanlara Cenab-ı Hakk, yaptıkları resimlere can vermelerini emredecek. Bunu yapamadıkları sürece de onlara azapta bulunacak. Zaten bunu yapmaları da asla mümkün olmayacaktır.' (Buhari, Tabir 45; Libas 97; Müslim, Libas 100; Ebu Davud, Edeb 88; Tirmizi, Libas 19)
  Efendimizin bu tahşidatını sadece cahiliyeye karşı bir ilan-ı harb olarak değerlendirmek eksiktir ve hatadır.
  Nitekim resim ve heykelden içtinab eden başta Efendimiz'dir. Halbuki onun için cahiliyeye ait eski düşünce hiçbir zaman mevzubahis olmamıştır ve olamaz da. Öyle ise, resim ve heykelin yasaklanması hususunu çok yönlü tahlil etmek gerekmektedir. (M. Fethullah Gülen, İnsan Melek Münasebetini Zedeleyen Hususlar)

  Selam ve dua ile.
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder