+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Safer ayında yapılması gereken bir dua var mıdır ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Safer ayında yapılması gereken bir dua var mıdır ?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Safer ayında yapılması gereken bir dua var mıdır ?


  Reklam  Cevap:
  Bazı gün ve gecelerde kılınması gereken namazlarla ilgili hadisler uydurma hadislerdendir. Mesela Pazar günü ve gecesi, Pazartesi günü ve gecesi ve haftanın diğer gün ve gecelerinde kılınması gereken (sadece bu günlere mahsus) namazlarla ilgili hadisler bunlardandır.
  Safer ayına özel namaz, dua vb. ibadetlerle ilgili rivayetlerin aslı yoktur. (M. Kamil Yaşaroğlu, “Safer”, Diyanet İslam Ansiklopedisi, c: 35, s: 451.)
  Siz beş vakit namazınızı eda edin. Bununla birlikte geceleri teheccüd namazına kalkabilirseniz teheccüd namazı kılın. Bunun dışında “Falanca gün veya gecede şu kadar rekât namaz kılınması gerekir.” gibi söz veya bilgilere de itibar etmeyiniz.
  “Bu ayda şöyle ibadetler yapılmalıdır” diyenlere delil sorarsanız kafanız karışmaz. Zira ibadetler ancak ve ancak nass ile yani ayet ve sahih hadis ile sabit olur.
  Safer ayının uğursuzluk getireceğine dair olan inancın da bir kaynağı yoktur. Safer ayının diğer aylardan hiçbir farkı yoktur. Bununla ilgili cevabımızı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:

+ Yorum Gönder
Safer Ayında Yapılması Gerekenler ,  safer ayinda yapilmasi gerekenler,  safer ayı ile ilgili hadisler,  safer ayı yapılması gerekenler,  safer ayı ve yapılması gerekenler,  safer ayında yapılması gerekenler diyanet,  safer ayi yapilmasi gerekenler