+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Mum Çiçeği - Mum Çiçeği Nedir - Mum Çiçeği Yetiştiriciliği Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Mum Çiçeği - Mum Çiçeği Nedir - Mum Çiçeği Yetiştiriciliği

  Sual: Mum Çiçeği - Mum Çiçeği Nedir - Mum Çiçeği Yetiştiriciliği hakkında eğitici bir yazı örneği yazar mısınız ? ? 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Cevap: Mum Çiçeği - Mum Çiçeği Nedir - Mum Çiçeği Yetiştiriciliği


  Reklam  Cevap: Mum Çiçeği - Mum Çiçeği Nedir - Mum Çiçeği Yetiştiriciliği

  Genel Özellikleri
  Yaprakları uzunca oval, etli, parlak yeşil; çiçekleri beyaz, soluk kırmızı renkte yan taçlı, güzel kokulu, genellikle sarılıcı ve toprak üzerinde sürünücü formda iç mekan süs bitkisi olarak yetiştirilebilen bitkilerdir. Anavatanı Güneydoğu Asya ve Kuzey Avusturalya’nın yağışlı ormanlarıdır. Tabiatta 200 türü bulunan Hoya cinsinin başka süs bitkileri yetiştiriliciliğinde önemli olan türleri H.bella ve H.longifolia’dır.

  İklim Özellikleri
  Gelişme döneminde en az 16 C, kışın en az 10 C sıcaklığa gereksinim gösterir. Kısa süreler 7 C’ye de dayanır. Yüksek orantılı nem ister. Aydınlık, ama doğrudan güneş ışığı almayan yerleri sever. Batı ve doğuya pencere kenarlarında bulundurulabilir.
  Toprak Özellikleri
  John Innes saksı kompostu No.2’de iyi gelişir. Yani daha yüksek düzeyde besin maddesi istendiğinde boynuz ve tırnak unu ile kalsiyum fosfat ve potasyum sülfat oranları 2 kat artırılır. Ayrıca, hacim olarak eşit miktarlarda tınlı toprak, turba, yaprak çürüntüsü ve kumun karışımıyla elde edilen harç da kullanılabilir.

  Üretim Tekniği
  Üretimi olgun gövdelerden alınan 7.5-10 cm uzunluğunda ve bir çift yaprak taşıyan çelikler ile Haziran-Temmuz aylarında yapılır. Alınan çelikler hacim olarak eşit miktarlarda turba ve kum karışımında köklendirilir. Ortam sıcaklığı 16-18C olmalı, yastıkların üzeri cam veya naylonla örtülmelidir.
  Gübreleme
  Genç bitkilerde her yıl, yaşlı bitkilerde ise 2-4 yılda bir Şubat-Mart aylarında saksı değiştirme yapılır. Nisan-Eylül ayları arası 2 haftada bir kez 2 g/1 kompoze gübre verilir.
  Sulama
  Kışın dinlenme dönemi olan Ekim-Şubat ayları arası ise, saksı toprağı kurumayacak kadar su verilmesi halinde yaprak dökülmeleri uç sürgünlerinde kurumalar ve kök çürüklükleri görülmektedir. Yazın saksı toprağı nemli tutulmalı, çok sıcak havalarda yapraklara su püskürtülmelidir.
  Budama
  Düzenli bir budama gerektirmez. Ancak genç bitkilerde dallanmayı teşvik amacıyla uç alma yapılmalıdır.
  Hastalık ve Zararlılarla Mücadele
  Önemli zararlıları Yaprak Bitleri ve Unlu Bitler’dir.
  Yaprak bitleri, Püseron, ballık adları ile tanınırlar. Vücutları yumuşak bazen hafif tozlu veya bir mum salgısı ile örtülü olabilirler. Renkleri yeşil, siyah, sarı, kırmızı, beyaz ve kahverengimsidir.
  Yaprak bitleri bitkileri sokup bitki öz suyunu emerek yaşar. Emme sırasında salgıladıkları toksik ve tahriş edici maddelerle yaprak kıvrılması veya şişkinlik gibi anormal oluşumlara neden olurlar. Yaprak sararır ve kurur. Virus hastalıklarını taşıyarak önemli zararlara yol açarlar.

  Mum çiçeği tirmanan ve yetistirilmesi kolay çiçeklerden bir tanesi. Boyu 4.5-5 metreye kadar uzayabiliyor. Tırmanması için çiçeğin ip yada tel gibi bir malzemeye bağlanması
  gerekiyor. Bitkinin yıldız şeklinde ki çiçekleri kokulu ve çiçekten damlayan sıvı ise tatlıdır. Çiçek açma dönemi Mayıs ile Eylül ayları arasındadır. Mum çiçeği ile ilgili dikkat edilmesi gereken birkaç husus var.
  Çok ihtiyaç yoksa topragını degiştirmeyin. Bitki tomurcuklandıktan sonra kesinlikle saksının yerini değiştirmeyin.
  Bitkinin çiçekleri kuruduktan sonra koparmayın. Kendiliğinden dökülsün.
  Diğer bakım kuralları ise şöyle:
  Isı: Normal oda sıcaklığı. Kışın ise ısı, 10-12 derece civarinda olmali.
  Işık: Aydınlık ortam sağlanmalı. Bir miktar direk güneş ışığı ideal.
  Su: Kışın su miktarı azaltılmalı.
  Saksı değiştirme zamanı: Ilkbahar
  Çoğaltma: Ilkbahar ayında kesilen dallar suya konulur.
  alıntı

 3. @mir
  âb ü kil
  yaklaşık beş yıldır bakıyorum
  kazık kadar oldu
  hâlâ çiçek açmadı
  hayırlısı

 4. _müberra_
  Devamlı Üye
  yaklaşık beş yıldır bakıyorum
  kazık kadar oldu
  hâlâ çiçek açmadı
  hayırlısı
  bu mum çiçeğindenbi vakitler bende yetiştirmişdim,3 yıl sonunda açtmişdi ,bana bu bitkiyiyi hangi ayda dikti idiysen onun yıl daki ay sırası zarfında açar demişlerdi
  bu halde ben 3 .ayda dikmişşim galiba ,inşallah sizde 12. ayda dikmeyeydiniz ,12 yıl beklemeniz gerekecek
  ama kokusu çok güzel onca yıl beklemeyede değer hani...

 5. nurya
  Devamlı Üye
  çok güzelmiş maşaALLAH bende ilk defa gördüm

 6. Misafir
  Benim mum cicegim bu sene cok guzel acti.az verdim kisin on gunde bir suladim. Azar azar su verdim

+ Yorum Gönder
mum çiçeği faydaları,  mum çiçeğinin faydaları,  mum çiçeği,  mumciceyi,  mum çiçeğinin faydası,  mum ciceginin faydalari