+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Spiral taktırmak günah mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Spiral taktırmak günah mı

  Sual: Spiral taktırmak günah mı ? Dinimizde bir kişinin spiral taktırması günah mıdır açıklar mısınız ? ? 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Cevap: spiral taktırmak günah mı


  Reklam  Cevap: SORU: Doğum kontrolü için kullanılan yöntemlerden biri olan SPİRAL kullanmak caiz midir?
  CEVAP: Kadının veya erkeğin cinsellik yapısını kökten değiştirmeyen geçici tedbirlerin alınması caizdir. Ancak, tıbbî bir özürden kaynaklanmaması halinde, kadının galiz avretinin erkek veya kadın bir doktorun önünde açılması caiz değildir. bu ayrıntıya dikkat edelim. Allah’a emanet olunuz.

  Nureddin Yıldız

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  spiral taktırmak

  Çeşitli sebeplerle doğum istenmediği durumlarda, gebeliği önleyici tedbirlere başvurulması, ashab-ı kiram ile müctehidlerin çoğunluğu tarafından caiz görülmüştür. Ancak sahabe-i kiramın bir kısmı ile onların görüşlerine katılan bazı müctehidler ise gebeliği önleyici tedbirlere başvurmayı mekruh saymışlardır.
  Gebeliği önleme yöntemlerinden biri de kadınların spiral kullanmalarıdır. Spiralin aşılanmış yumurtayı imhadan ziyade, aşılanmayı (hamile kalmayı) engellediği bildirilmiştir. Sağlık bakımından zararlı olmadığı sürece spiral kullanılmasında bir sakınca yoktur. Ancak, devamlı kısırlığa yol açan ilaç ve aletlerin kullanılması, sağlığı ilgilendiren kesin bir zaruret bulunmadıkça caiz görülmemiştir (Said Ramazan el-Butî, Mes’eletü Tahdîdi’n-Nesl, s. 20-24, Şam, 1975). Ancak bir kadının cinsel organına dokunmak veya bakmak sadece hastalık, doğum gibi zaruri hallerde caiz olur. Spiral yerleştirirken bu hususun da göz önünde bulundurulması gerekir.

 4. Misafir
  Sağlığa zarar vermeyeceği taktirde spiral taktırmakta bir sakınca yoktur.

+ Yorum Gönder
spiral taktırmak günahmı,  spiral günahmı,  spiral taktırmak günah mı,  spiral günahmıdır,  spiral takmak gunahmi,  spiral takmak günahmı,  spiral taktirmak gunahmi