+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Amenerresulü anlamı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Amenerresulü anlamı

  Sual: Amenerresulü anlamı nedir Amenerresulü ne anlama gelmektedir bana bir açıklama yapar mısınız ?
  amenerrasulunun anlamı nedir.jpg ? 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  Cevap: amenerresulü anlamı


  Reklam  Cevap: Amenerrasulu Bakara Suresinin son iki ayetidir.


  285 - Peygamber, Rabbi'nden kendisine ne indirildiyse ona iman etti. Müminlerin de hepsi Allah'a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler. "Biz Allah'ın peygamberleri arasında ayırım yapmayız, duyduk ve itaat ettik. Ey Rabbimiz, bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır." dediler. 286 - Allah hiç kimseye gücünün yeteceğinden başka yük yüklemez. Herkesin kazandığı hayır kendisine, yaptığı kötülüğün zararı yine kendisinedir. Ey Rabbimiz, eğer unuttuk ya da yanıldıysak bizi tutup sorguya çekme! Ey Rabbimiz, bize bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme! Ey Rabbimiz, bize gücümüzün yetmeyeceği yükü de yükleme! Bağışla bizi, mağfiret et bizi, rahmet et bize! Sensin bizim Mevlamız, kâfir kavimlere karşı yardım et bize.

  (Bakara 285-286)


 3. Şema
  el-âsa limen âsa
  Amenerrasulunun manası

  Amenerrasululü ayetinin türkçe açıklaması

  285. Peygamber, Rabbi tarafından kendisine indirilene iman etti, müminler de (iman ettiler). Her biri Allah a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine iman ettiler. "Allah'ın peygamberlerinden hiçbiri arasında ayırım yapmayız. İşittik, itaat ettik. Ey Rabbimiz, affına sığındık! Dönüş sanadır" dediler.
  286. Allah her şahsı, ancak gücünün yettiği ölçüde mükellef kılar. Herkesin kazandığı (hayır) kendine, yapacağı (şer) de kendinedir. Rabbimiz! Unutursak veya hataya düşersek bizi sorumlu tutma. Ey Rabbimiz! Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize de ağır bir yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği işler de yükleme! Bizi affet! Bizi bağış.

  Bakara Suresi’nin son iki ayetini oluşturan ve “Amenerresulü” diye anılan bu mübarek ayetler, ilahi emirler karşısında mutlak itaate yönelen müminlerin inançlarındaki sadakatlerini ifade etmektedir. Ayrıca bir önceki ayette geçen “İçinizdekileri açıklasanız da, gizleseniz da Allah sizi hesaba çekecektir” haberiyle endişeye kapılan müminlere bu ayetlerle kolaylık bahşedilmiş, mükellefiyetler hafifletilmiştir. Böylece Allah’a tam itaat ve iltica meyvelerini verirken yersiz kuşkular da bertaraf edilmiştir.
  Mirac gecesinde Peygamberimize vasıtasız şekilde vahyolunan bu ayetler, Resulullah’ın hadislerinde övülmüş, her zaman ve özellikle yatmadan önce okunması tavsiye edilmiştir. Bir hadiste de:”Bu ayetlerin geceleyin yatmadan önce okunması kişiye yeter” denilmiştir.

 4. Misafir
  sağolun can kardeşlerim

 5. Misafir
  sağolun ödevimde yardımcı oldu

 6. Misafir
  saol kur-an'ı kerim dersindeki programda okuyacağım

 7. Misafir
  Çok teşekkür ederim:-) gerçekten de anlamına çok ihtiyacım vardı

 8. Misafir
  mükemmel bir ayet.ALLAH müslümanları kötü yollardan uzak tutsun.

 9. Misafir
  ben imam hatipte okuyorum ve kuran dersi için elif lam mim amenerresulü tebet ihlas yemek duası anlamlaryla ezberlemem gerekiyo.(elinize sağlık)teşekkürler
  o_O

 10. Misafir
  - Peygamber, Rabbi'nden kendisine ne indirildiyse ona iman etti. Müminlerin de hepsi Allah'a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler. "Biz Allah'ın peygamberleri arasında ayırım yapmayız, duyduk ve itaat ettik. Ey Rabbimiz, bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır." dediler. 286 - Allah hiç kimseye gücünün yeteceğinden başka yük yüklemez. Herkesin kazandığı hayır kendisine, yaptığı kötülüğün zararı yine kendisinedir. Ey Rabbimiz, eğer unuttuk ya da yanıldıysak bizi tutup sorguya çekme! Ey Rabbimiz, bize bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme! Ey Rabbimiz, bize gücümüzün yetmeyeceği yükü de yükleme! Bağışla bizi, mağfiret et bizi, rahmet et bize! Sensin bizim Mevlamız, kâfir kavimlere karşı yardım et bize.

  (Bakara 285-286)

 11. Misafir
  Teşekkürler çok sağ olun bunun yapılmasına yardım eden herkese çok teşekkür ediyorum ben de imamatipe gidiyorum ve bunu Bu duayı deftere yazmam gerekiyor çok teşekkür ediyorum 😇💗

+ Yorum Gönder
amenerresulü anlamı,  amenerrasulü anlamı,  amenerrasulu anlamı,  amener resulu anlamı,  amenerrasulü ve anlamı,  amenerrasulu anlami,  amenerresulü anlamı nedir