+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Namaza hazırlık ve kılınış şartları Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namaza hazırlık ve kılınış şartları


 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Cevap: namaza hazırlık ve kılınış şartları


  Reklam  Cevap: Namazın kılınış şartlarına “Namazın içindeki farzlar” da denir. Bunlar şöyle sıralanır:

  1. İftitah (başlangıç) Tekbiri: Namaza başlarken “Allahu Ekber” demek.
  Namaza, Allah'ın yüceliğini bildiren bir kelime ile başlamak namazın şartlarındandır. Buna iftitah (başlangıç) tekbiri denir. Niyetin hemen arkasından elleri kaldırırken "Allahû Ekber" diyerek yapılır.

  2. Kıyam: Ayakta Durmak (Kıyam)
  Bir özrü olmayan mükellefin farz ve vacip olan namazları ayakta kılması da farzdır. Nafile namazları ise ayakta kılmak şart değildir, oturarak da kılabilir.

  3. Kıraat: Kur'ân Okumak
  Farz namazların ilk iki rekatında Kur'ân-ı Kerîm'den bir parça okumak da farzdır. Dolayısı ile bu farzın yerine gelmesine yetecek kadar Kur'ân âyetini ezbere bilmek de farz olmuş olur. Bu farz, Kur'ân'ın herhanhi bir yerinden, üç kısa âyet kadar okumakla yerine gelmiş olur.

  4.Rukû: Eğilmek
  "Rukû" eğilmek demektir. Namazların her rekatında en az eller dizlere ulaşacak kadar eğilmek farzdır. Rukû, mükemmel şekliyle baş ile göğüs yere paralel oluncaya kadar eğilmekle olur. Yalnız bu, erkek içindir. Kadın ise sadece elleri dizlerine ulaşacak kadar egilir.

  5. Secde: Namazda alnı yere koymak
  Secde, Allah'ın yüceliğini kabul ederek, alnı yere koymaktır. Secdenin tam ve mükemmel olması için alın, burnun ucu, ellerin içleri ve ayak parmaklarının uçları yere değmelidir.

  6. Kaidei ahire: Son Oturuş
  Kıldığı namaza göre son rekatın bitiminde "ettahiyyatü" okuyacak kadar oturmak da farzdır.


+ Yorum Gönder
namazın hazırlık ve kılınış şartları,  namaza hazırlık ve kılınış şartları,  namazın kılınış ve hazırlık şartları,  namazın hazırlık şartları ve kılınış şartları,  namazın kılınışı ve hazırlık şartları,  namazın kılınış şartları ve hazırlık şartları,  namaza hazırlık şartları ve kılınış şartları