+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Çocuğumu 1 yaşında sünnet ettirmek istiyorum İslami açıdan uygun olurmu ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Çocuğumu 1 yaşında sünnet ettirmek istiyorum İslami açıdan uygun olurmu ?


 2. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥

  Cevap: Çocuğumu 1 yaşında sünnet ettirmek istiyorum İslami açıdan uygun olurmu ?


  Reklam  Cevap: Soru :Bir erkeğin dinimizde sünnet olma yaşı kaçtır? Bir erkek çocuk en geç kaç yaşına kadar sünnet olmalı ve sünnet için en uygun yaş kaçtır?

  Cevap :
  Sünnet olmanın yaşı için bir sınır yoktur; ileri yaşlarda da yapılabilir. Bunun son sınırı yoktur.
  Sünnetin hangi yaşlarda yapılacağına dair ortak bir görüş yoktur. Bölgelere göre yedi günlükten on üç yaşına kadar değişmektedir. Çocukların buluğa ermeden sünnet ettirilmeleri babalarının bir vazifesidir.

  Hz. Peygamber (s.a.s) torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'i doğumlarının yedinci gününde sünnet ettirmişti.

  Çocuk buluğa erdiğinde şeriat hükümleriyle yükümlü bulunacak, ilahî buyruklara göre amel etmekle emrolunacaktır. O halde bu çağa henüz girmeden sünnet olmalı, sünnetli bir şekilde mükellef düzeyine gelmelidir. Böylece ibadeti, İslamın çizdiği şekilde sıhhat kazanır. Şeriatın belirttiği ölçüde dosdoğru olarak gerçekleşir.

  Fakat velinin görevi, çocuğun sünnetini, onun doğumunun ilk günlerinde yerine getirmesi, düşünmesi ve böyle yapmanın daha uygun olduğunu bilmesidir.
  Böylece çocuk kendini tanımaya başlayıp temyiz çağına geldiğinde kendisini sünnet olmuş bulur. İleride bundan ötürü kendi kendisini hesaba çekmez. İçinde herhangi bir üzüntü ve ürküntü bulunmaz. Gerçekten çocuk akletmeye başlayıp eşyayı asıl anlamıyla anlamayı idrak edince, kendisini sünnet engelini aşmış olarak görmesi güzel ve kolay bir hava oluşturur.

  Ayrıca uzmanlar sünnetin 2 yaşından önce ya da 4 yaşından sonra yapılması gerektiğini vurguluyorlar. Çünkü 2-4 yaş arasındaki çocuklar korkuya kapılıyorlar.

 3. Misafir
  oğlum sekiz yaşında çift rakamda sünnet olmaz diye bişi mi var

+ Yorum Gönder