+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İhram ve Mikat ne demektir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İhram ve Mikat ne demektir?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: İhram ve Mikat ne demektir?


  Reklam  Cevap: a. İhram, hac veya umre yapmaya niyet etmektir. İhrama girmek için niyet ve telbiye getirmek gerekir. Ancak Şafilere göre ihramın gerçekleşmesi için telbiye getirmek şart değildir.
  Niyet, hac veya umre yapmaya karar vermektir. Niyetin dil ile yapılması müstehaptır. Telbiye ise, “Lebbeyk, Allahümme lebbeyk, lebbeyke lâ şerîke leke lebbeyk. İnne’l-hamde ve’n-ni’mete leke ve’l-mülk lâ şerîke lek” cümlesini dil ile söylemektir. Niyet ve telbiye getirildikten sonra ihram yasakları başlar.
  b. Mekke dışından hac veya umre yapmak için gelenlerin ihram giymeleri şart olan yerlerden her birine mîkat denir. Beş adet mîkat vardır: Zülhuleyfe, Zat-ı Irk, Cuhfe, Karn, Yelemlem. Buralar ihram giyme yerleridir.
  Mîkat mahallerinden önce de ihrame girilebilir. İhram giyme vaktine de mîkat denir. Mekke'de bulunanların hacc için mîkatı Mekke'dir. Umre için, Mekke'nin Harem bölgesinin dışında hıll denen yerlerinde ihram giymesi gerekir. Bu maksadla Mekke'ye en yakın yer Ten'im mevkidir; oraya gidip ihram giymesi gerekir.

+ Yorum Gönder
mikat nedir,  ihram ne demek,  ihram ve mikat nedir