+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bir Deri Bir Kemik Kalmak İle İlgili Hikaye Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bir Deri Bir Kemik Kalmak İle İlgili Hikaye


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Bir Deri Bir Kemik Kalmak İle İlgili Hikaye


  Reklam  Cevap: Derviş ve Tilki

  Dervişin biri gezerken ayaksız bir tilki gördü, hayrete düştü. “Nasıl yaşar bu hayvan, ne yer ne içer?” diyerek, Allah’ın lütfuna hayran oldu. Derken bir arslan çıkageldi, ağzında çakal taşıyordu. Görkemli ve korkunç hayvan avının bir kısmını yedi, doyunca kalanını bırakıp gitti. Tilki artığa doğru sürünerek yaklaştı ve afiyetle yiyip karnını doyurdu.

  Tilkinin yiyeceğinin ayağına geldiğini gören Derviş, kendi kendine: “Bir tilkinin rızkını ayağına gönderen Allah, benimkini neden göndermesin?” diyerek, çalışmasına gerek olmadığını, bir köşeye çekilip oturabileceğini düşündü.
  Düşündüğü gibi de yaptı: “Rızkım Allah’ın görünmeyen hazinesinden gelir, gayret etmem gerekmiyor.” diyerek beklemeye başladı.
  Bekledi, bekledi. Ne gelen ne giden. Günler geçip gitti. Derviş zayıfladı, eridi, bir deri bir kemik kaldı. Güçsüz ve bitkin bir haldeyken, bulunduğu mescidin mihrabından bir ses duydu:
  “Ey tembel adam!” diyordu ses, “Kendini ayaksız bir tilkiye benzeterek neden miskin miskin oturuyorsun? Kalk! Yırtıcı arslan ol. Başkasının artığına göz dikmeyi bırak. Sana yakışan artık yemek değil, artık bırakmaktır. Gücüyle arslan gibi olan, başkasından yiyecek bekler mi? Haydi kalk! Kolları sıva. Çalış ve rızkını kazan. Hem kendin ye, hem muhtaçlara yedir
  (Şeyh Sadi Şirazi)

 3. Misafir
  çok güzel bence herkez bunu okusun

 4. Misafir
  güzel bilmiom ama şu var ogretmene okusak anlar internetten araştırdığımızı bilecekler

 5. Misafir
  çok güzel bir hikaye

 6. Misafir
  galus mükemmel olmuş eline sağlık

 7. Misafir
  ben fazla yeterli değil....

 8. Misafir
  teşekkür ederim bu cevap ban açok yardımcı olud

 9. Misafir
  bence hikaye çok güzel herkes okumalı ...

 10. Misafir
  bu hikaye çok güzel

+ Yorum Gönder
bir deri bir kemik kalmak ile ilgili hikaye,  bir deri bir kemik kalmak ile ilgili hikayeler,  bir deri bir kemik kalmak la ilgili hikaye,  kemik ile ilgili hikayeler