Konusunu Oylayın.: Bir bayan ile evlenmeden evlilik hakkında konuşmanın dinimizce sakıncası varmıdır?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Bir bayan ile evlenmeden evlilik hakkında konuşmanın dinimizce sakıncası varmıdır?
 1. 13.Aralık.2011, 18:27
  1
  Misafir

  Bir bayan ile evlenmeden evlilik hakkında konuşmanın dinimizce sakıncası varmıdır?


  Bir bayan ile evlenmeden evlilik hakkında konuşmanın dinimizce sakıncası varmıdır? Mumsema Bir bayan ile evlenmeden evlilik hakkında konuşmanın dinimizce sakıncası varmıdır?


 2. 13.Aralık.2011, 18:27
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Bir bayan ile evlenmeden evlilik hakkında konuşmanın dinimizce sakıncası varmıdır?

 3. 13.Aralık.2011, 19:40
  2
  Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 15.Aralık.2009
  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 8,413
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 141
  Bulunduğu yer: Akdeniz

  Cevap: Bir bayan ile evlenmeden evlilik hakkında konuşmanın dinimizce sakıncası varmıdır?
  Bir bayanla evlenmeden kendisi ile evlilik maksadıyla evlilik hakkında konuşmak şu şekilde caizdir: Bu iki kişi, mahremiyet bakımından iki yabancı olduklarını ve bu mahremiyet sınırlarına dikkat etmeleri gerektiği gözden uzak tutmamalıdır. Konuşmak ve birbirlerini daha yakından tanıyıp beraber bir aile kurup kuramayacaklarına karar vermek amacıyla herkese açık mekânlarda oturmaları, toplumda fitnenin oluşmasına veya taraflardan birinin zarar görmesine neden olmayacak şekilde görüşmeleri mâkul ve meşrû karşılanabilir. Fakat burada önemle üzerinde durulması gereken taraflar birbirlerine karşı ölçülü davranmalı, baş başa kapalı bir mekanda yalnız kalmamalı, iç disiplin ve kendine hakimiyet ile gözü ve gönlü haramdan korumaya çalışmalı, güzelliklerini hususen ifşa etme gibi karşısındakinin kalbinde şehvet ve şüphe uyandıracak söz ve tavırlardan uzak durmalıdırlar.


  Sakarya İl Müftülüğü 4. 13.Aralık.2011, 19:40
  2
  Hüvel Baki..  Bir bayanla evlenmeden kendisi ile evlilik maksadıyla evlilik hakkında konuşmak şu şekilde caizdir: Bu iki kişi, mahremiyet bakımından iki yabancı olduklarını ve bu mahremiyet sınırlarına dikkat etmeleri gerektiği gözden uzak tutmamalıdır. Konuşmak ve birbirlerini daha yakından tanıyıp beraber bir aile kurup kuramayacaklarına karar vermek amacıyla herkese açık mekânlarda oturmaları, toplumda fitnenin oluşmasına veya taraflardan birinin zarar görmesine neden olmayacak şekilde görüşmeleri mâkul ve meşrû karşılanabilir. Fakat burada önemle üzerinde durulması gereken taraflar birbirlerine karşı ölçülü davranmalı, baş başa kapalı bir mekanda yalnız kalmamalı, iç disiplin ve kendine hakimiyet ile gözü ve gönlü haramdan korumaya çalışmalı, güzelliklerini hususen ifşa etme gibi karşısındakinin kalbinde şehvet ve şüphe uyandıracak söz ve tavırlardan uzak durmalıdırlar.


  Sakarya İl Müftülüğü

+ Yorum Gönder