Konusunu Oylayın.: Vücut gelistırme icin kullanılan amino asitlerde domuz katkısı bulunuyor mudur?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Vücut gelistırme icin kullanılan amino asitlerde domuz katkısı bulunuyor mudur?
 1. 13.Aralık.2011, 18:25
  1
  Misafir

  Vücut gelistırme icin kullanılan amino asitlerde domuz katkısı bulunuyor mudur?


  Vücut gelistırme icin kullanılan amino asitlerde domuz katkısı bulunuyor mudur? Mumsema Vücut gelistırme icin kullanılan amino asitlerde domuz katkısı bulunuyor mudur?


 2. 13.Aralık.2011, 18:25
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Vücut gelistırme icin kullanılan amino asitlerde domuz katkısı bulunuyor mudur?

 3. 13.Aralık.2011, 19:43
  2
  Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 15.Aralık.2009
  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 8,413
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 141
  Bulunduğu yer: Akdeniz

  Cevap: Vücut gelistırme icin kullanılan amino asitlerde domuz katkısı bulunuyor mudur?
  Herhangi bir gıda veya gıda takviyesinde domuz yağı ve katkıları bulunması durumunda bu ürünü tüketmek haramdır. Burada domuz yağı ve katkısının içerikteki oranına bakılmaz. Çünkü çoğu haram olanın azı da haramdır. Vücut geliştirmek için kullanılan amino asitlerin içersinde eğer domuz yağı ve katkısı varsa tüketilmesinin haram olacağında şüphe yoktur. Sorunuzda ifade ettiğiniz gıda ürünlerinin içeriği konusu hakkında başvurulması gereken mercî Sağlık Bakanlığı'dır. Yazılı olarak Sağlık Bakanlığı'na konu ile ilgili bilgilenmek istediğinize dair başvurmanız konu ile ilgili daha net bilgilere ulaşmanızı sağlayacaktır. Ürünün içeriğindeki maddelerde domuz katkısının kesin olarak bulunmadığı ile ilgili tam bir bilgiye ulaşılamazsa ve şüphe hasıl olursa "şüpheli şeylerden uzak durumuz" hadis-i şerifine binaen tıbbî bir zaruriyet olmadan bu ürünlere mesafeli durmak daha doğrudur. Ayrıca kullandığımız ürünlerin sağlığımıza kısa veya uzun vadede zararlı olması, bu ürünlerin kullanımının zarar oranına ve şekline göre dinen haram, tenzihen ve ya tahrimen mekruh olacağı sonucunu da beraberinde getirir.

  Sakarya İl Müftülüğü


 4. 13.Aralık.2011, 19:43
  2
  Hüvel Baki..  Herhangi bir gıda veya gıda takviyesinde domuz yağı ve katkıları bulunması durumunda bu ürünü tüketmek haramdır. Burada domuz yağı ve katkısının içerikteki oranına bakılmaz. Çünkü çoğu haram olanın azı da haramdır. Vücut geliştirmek için kullanılan amino asitlerin içersinde eğer domuz yağı ve katkısı varsa tüketilmesinin haram olacağında şüphe yoktur. Sorunuzda ifade ettiğiniz gıda ürünlerinin içeriği konusu hakkında başvurulması gereken mercî Sağlık Bakanlığı'dır. Yazılı olarak Sağlık Bakanlığı'na konu ile ilgili bilgilenmek istediğinize dair başvurmanız konu ile ilgili daha net bilgilere ulaşmanızı sağlayacaktır. Ürünün içeriğindeki maddelerde domuz katkısının kesin olarak bulunmadığı ile ilgili tam bir bilgiye ulaşılamazsa ve şüphe hasıl olursa "şüpheli şeylerden uzak durumuz" hadis-i şerifine binaen tıbbî bir zaruriyet olmadan bu ürünlere mesafeli durmak daha doğrudur. Ayrıca kullandığımız ürünlerin sağlığımıza kısa veya uzun vadede zararlı olması, bu ürünlerin kullanımının zarar oranına ve şekline göre dinen haram, tenzihen ve ya tahrimen mekruh olacağı sonucunu da beraberinde getirir.

  Sakarya İl Müftülüğü
+ Yorum Gönder