+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Eşimin ailesiyle oturmak zorunda bırakılıyorum.Huzursuzum, yapamıyorum. Dinen bu duruma mecburmuyum? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Eşimin ailesiyle oturmak zorunda bırakılıyorum.Huzursuzum, yapamıyorum. Dinen bu duruma mecburmuyum?


 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Cevap: Eşimin ailesiyle oturmak zorunda bırakılıyorum.Huzursuzum, yapamıyorum. Dinen bu duruma mecburmuyum?


  Reklam  Cevap: Dinen eşinizin ailesi ile oturmaya mecbur değilsiniz. Fakat bir yabancı bile olsa büyüğe saygı göstermek dinimizin emridir. (Hz. Peygamber s.a.v bir gün ashabıyla otururken içeriye bir yaşlı girince, grubun içindeki gençler o yaşlıya yer vermekte biraz yavaş davranmış Hz. Peygamber efendimiz bunun üzerine “Büyüklerine saygı göstermeyen, küçüklerini sevmeyen bizden değildir.” Buyurmuştur.) Evinizi toparlayıp, yemek yapmak gibi bir mecburiyetiniz de yok ama yapmadığınızda sonuçları ile siz yüzleşirsiniz. Siz eşinizin ailesini hoş karşılamazsanız o da sizin ailenizi hoş karşılamaz, belki huzursuzluklar da böyle gün yüzüne çıkmaya başlar. Şunu da unutmamalı ki büyük anne ve büyük baba yanında büyüyen çocuklar daha sosyal ve daha mutludurlar. Bilinen bir gerçektir ki, insanı üretici olduğu sürece değil, yaşadığı sürece değerli bulan, ona aile ortamında bakan bir aile kadar hiç bir şey mutlu edemez Hangi darülaceze sakini gerçekten mutludur? İnkâr edilemez bir gerçektir ki, herkes evinde rahat ederEvler ve aileler birbirlerine tahammül etmesini bilen sadakat ve feragat sahibi eşler sayesinde huzur yuvası olabilirBu sebeple "aile yuvasını" geçici hevesleri tatmin ocağı olarak değil, sonuçları itibariyle öteki dünyaya uzanan, oradaki hayatın şeklini tayin eden "ebedi bir kurum" olarak görmek gerekmektedirBöylesi bir bakış açısına sahip eşlerden oluşan aileler, daha doğrusu "dindar aileler" dünya için olduğu kadar gerçek istikbal için de güven kaynağıdır
  Sevgili Peygamberimiz bir başka hadislerinde, dünyada elde edilmesi için gayret gösterilmeye değer bulduğu kıymetleri "şükreden gönül, zikreden dil ve ahiret işlerinde (bir rivayete göre de imanı yaşamakta) kocasına yardımcı olan dindar hanım" olarak bildirmiştir. Anne babasına bakmak eşinizin olmazsa olmazı olduğuna göre ona yardımcı olmaya çalışmak dünya ve ahiret saadetinin anahtarı olsa gerektir.


  Sakarya İl Müftülüğü

+ Yorum Gönder