Konusunu Oylayın.: Borsaya para yatırmak faiz midir? Bütün hisse senetlerini kapsıyormu?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Borsaya para yatırmak faiz midir? Bütün hisse senetlerini kapsıyormu?
 1. 13.Aralık.2011, 18:19
  1
  Misafir

  Borsaya para yatırmak faiz midir? Bütün hisse senetlerini kapsıyormu?


  Borsaya para yatırmak faiz midir? Bütün hisse senetlerini kapsıyormu? Mumsema Borsaya para yatırmak faiz midir? Bütün hisse senetlerini kapsıyormu?


 2. 13.Aralık.2011, 18:19
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Borsaya para yatırmak faiz midir? Bütün hisse senetlerini kapsıyormu?

 3. 13.Aralık.2011, 19:57
  2
  Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 15.Aralık.2009
  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 8,413
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 141
  Bulunduğu yer: Akdeniz

  Cevap: Borsaya para yatırmak faiz midir? Bütün hisse senetlerini kapsıyormu?
  Günümüzde borsa denildiğinde genel olarak hisse senetlerinin, tahvil, hazine bonosu ve kambiyo belgelerinin alınıp satıldığı yer anlaşılmaktadır. Tahvil, hazine bonosu gibi faizli borç senedi mahiyetindeki kıymetli evrakın alım-satımı, -ister devlet isterse şahıs ve şirketler olsun- faizli bir işlem olduğu için caiz görülmemektedir. Dövize endeksli tahvil ve borç senetleri için de durum böyledir. Şirketlere ortaklığı temsil eden hisse senetleri ve şirketlerin kâr-zararına ortaklığı belgeleri bunlardan farklıdır. Günümüzde hisse senetleri, bir ortaklık belgesi olmaktan öte bağımsız olarak alınıp-satılan bir mal hâline gelmiştir. Yine kâr getiren bazı tesisler kâr ortaklığı yoluyla halka açılmış, böylece faizden kaçınan kesimin birikimleri de değerlendirilerek toplanan sermaye ile yeni iş ve istihdam alanları açılmıştır. Kısaca ifade etmek gerekirse günümüz İslam bilginlerinin çoğu hisse senedinin alınıp-satılmasına şu şartla cevaz vermektedirler: Hisse senetleriyle işlem yapılacak şirket; faiz, içki imali ve ticareti, karaborsacılık, hile, yalan ve aldatma gibi dinen caiz olmayan alanlarda faaliyet göstermemelidir.

  Sakarya İl Müftülüğü 4. 13.Aralık.2011, 19:57
  2
  Hüvel Baki..  Günümüzde borsa denildiğinde genel olarak hisse senetlerinin, tahvil, hazine bonosu ve kambiyo belgelerinin alınıp satıldığı yer anlaşılmaktadır. Tahvil, hazine bonosu gibi faizli borç senedi mahiyetindeki kıymetli evrakın alım-satımı, -ister devlet isterse şahıs ve şirketler olsun- faizli bir işlem olduğu için caiz görülmemektedir. Dövize endeksli tahvil ve borç senetleri için de durum böyledir. Şirketlere ortaklığı temsil eden hisse senetleri ve şirketlerin kâr-zararına ortaklığı belgeleri bunlardan farklıdır. Günümüzde hisse senetleri, bir ortaklık belgesi olmaktan öte bağımsız olarak alınıp-satılan bir mal hâline gelmiştir. Yine kâr getiren bazı tesisler kâr ortaklığı yoluyla halka açılmış, böylece faizden kaçınan kesimin birikimleri de değerlendirilerek toplanan sermaye ile yeni iş ve istihdam alanları açılmıştır. Kısaca ifade etmek gerekirse günümüz İslam bilginlerinin çoğu hisse senedinin alınıp-satılmasına şu şartla cevaz vermektedirler: Hisse senetleriyle işlem yapılacak şirket; faiz, içki imali ve ticareti, karaborsacılık, hile, yalan ve aldatma gibi dinen caiz olmayan alanlarda faaliyet göstermemelidir.

  Sakarya İl Müftülüğü

+ Yorum Gönder