+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kuran-ı Kerim'in hayatımızdaki yeri ve önemi nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kuran-ı Kerim'in hayatımızdaki yeri ve önemi nedir?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Kuran-ı Kerim'in hayatımızdaki yeri ve önemi nedir?


  Reklam  Cevap: Kuran-ı Kerim'in hayatımızdaki yeri ve önemi nedir?

  Kur'an-ı Kerîm, Allah'ın insanlara indirdiği mükemmel ve son Mukaddes Kitaptır. Kur'an, son Peygamber Hz. Muhammede (sav) Cebrâil (as) tarafından vahiy yoluyla indirilmiş ve ondan tevatür yoluyla nakledilerek günümüze kadar gelmiştir.

  Kur'an-ı Kerîmin en önemli özelliği ferde ve cem'iyete, bütün insan sınıflarına, bütün memleketlerde ve bütün devirlerde insan hayatının bütününe, maddî - mânevî bir hidayet rehberidir. Hükûmet başkanından, kumandandan sade vatandaşa ve sokaktaki adama kadar herkes, orada kendisiyle alâkalı olanı bulur. Dünyevî ve uhrevî huzur ve saadeti için gerekli bilgi ve dersleri ondan alır.
  Müslümanın dini hayatı onsuz düşünülemez, dinin ilk ve tek kaynağıdır.

  Kur'an'ın sâhip olduğu meziyet ve özellikler, âyetlerde ve hadîslerde şu şekilde beyan buyurulmuştur:

  * "İşte bu Kur'an muazzam bir kitabdır. Onu biz indirdik. Çok mübarektir. (Fayda ve bereketi çoktur). Artık buna uyun, emirlerine bağlanın ve Allah'tan korkun. Tâ ki merhamet olunasınız." (En'âm, 6/155).
  * Hâris bin A'ver'den rivayet edilmiştir: Bir gün Hz. Ali şöyle dedi:
  "Bakınız, ben Resûlüllah'dan (asm):
  "Yakında fitneler kopacaktır." buyurduğunu işittim. Bunun üzerine,
  "Ey Allah'ın elçisi, bu fitnelerden kurtuluşun çaresi nedir?" diye sordum.
  "Allah'ın kitabı, Kur'an'dır." buyurdular. (Daha sonra Hz. Peygamber, Kur'an'ın özelliklerini şöyle açıkladı.

  "Onda, sizden öncekilerin tarihi, sonrakilerinin haberi ve aranızdaki mes'elelerin hükmü vardır. O, hak ile bâtılı birbirinden ayıran kesin bir hükümdür. Her kim hidâyeti ondan başkasında ararsa, Allah onu şaşırtır. O, Allah'ın kopmayan sağlam ipi, kuvvetli fikir kitabı ve doğru yoldur. O, akılların sapıtıp şaşırmamasına ve dillerin karışmamasına yegâne sebebdir.

  Kur'an, ilim adamlarının doymadığı, asla tekrarlanmaktan eskimeyen ve hayret veren üstünlükleri bitip tükenmeyen bir kitaptır. Yine O, öyle eşsiz bir eserdir .

  Nitekim, Kur'an'ın lâfzındaki üslûb ve belâgata, şimdiye kadar hiç kimse nazîre getiremediği gibi, bundan sonra da getiremiyecektir... Kur'an, lâfzı gibi, mânası bakımından da mu'cizedir. Peygamber Efendimiz (asm) okuma-yazma bilmezdi. Kimseden bir şey öğrenmemişti. Bu yüzden ümmî sayılıyordu. Böyle olduğu halde, onun ortaya koyduğu kitab, en yüksek hakikatları ihtiva etmekte; ilmin ve tecrübenin yüzyıllarca uğraşarak ortaya koyduğu birçok ilmî gerçekleri on dört asır evvel haber vermektedir. Bu da Kur'an'ın doğrudan doğruya Allah kelâmı olduğunu göstermektedir. Meselâ, Güneşin kendi etrafında dönerek, ayrıca kendine bağlı birçok gezegeniyle birlikte sâbit bir noktaya doğru yol aldığı; ehramların açılıp Firavun'un mumyalarının ortaya çıkarılması gibi ilmî ve arkeolojik keşifler, son asrın keşifleridir.

  Halbuki Kur'an bu ve bunun gibi birçok gerçeği, asırlar öncesinden haber vermiştir. İlim ve fen ne kadar ilerlerse ilerlesin, Kur'an'a aykırı düşemez. Bilakis müsbet ve içtimaî ilimlerin ilerlemesi Kur'an'ın tefsîrini ve açıklanmasını kolaylaştırır. 3. Misafir
  çok güzel olmuş saolun var olun :D :D :D

 4. Misafir
  Kur'an-ı kerim hayatımızın her safhasında olmalı.

 5. Misafir
  Hekrkese teskrler cok iyi yorum atmissiniz

 6. Misafir
  Kur'an hayatımızın her safhasında olmalıdır.

 7. Misafir
  Çok teşekkürler hayatımızda her zaman yer alması gerekir.

 8. Misafir
  Hayatımızın her safhasında olması lazım

 9. Misafir
  harika olmuş ellerinize sağlık.Ödevime çok yardımcı oldu

 10. Misafir
  Teşekkürlerimi dile getiriyorum

 11. Misafir
  Çok güzel olmuş
  İşime yaradı güzelmiş eline saglik

 12. Misafir
  Çook saolun sınavım için çook önemli idi inş yüz alirim :D

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
kuranın hayatımızdaki yeri ve önemi,  kuranı kerimin hayatımızdaki yeri ve önemi,  kuranı kerimin dini hayatımızdaki yeri ve önemi,  kuranı kerimin hayatımızdaki önemi,  kuranı kerimin hayatımızdaki yeri,  kuranı kerimin toplum hayatımızdaki yeri ve önemi,  kuranı kerimin toplum hayatındaki yeri ve önemi