+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yolda giderken 100 euro buldum.Bunu bozdurup ihtiyacı olana gıda yardımı yapsam olurmu yada borç ödenir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yolda giderken 100 euro buldum.Bunu bozdurup ihtiyacı olana gıda yardımı yapsam olurmu yada borç ödenir mi?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Yolda giderken 100 euro buldum.Bunu bozdurup ihtiyacı olana gıda yardımı yapsam olurmu yada borç ödenir mi?


  Reklam  Cevap: Yolda veya herhangi bir yerde bulunan para ve diğer kıymetli şeyler ya alınmaz geçilir ya da alınıp muhafaza edilerek sahibi aranır. Alınmadan gidilirse hiçbir şey lâzım gelmez. O takdirde hiçbir mesuliyet ve korku yoktur. Ama alınıp da sahibine verilecekse yapılacak işler vardır. Şöyle sıralamak mümkün olur.
  Bulunan şey bulunduğu yerden uzaklaştırılmadan şahitlendirilir: “Ben şu kadar parayı yahut şu değerde bir şeyi buldum. Sahibini aramak niyetiyle de aldım. İsmim, evim, adresim şudur, gelsin alsın, sizler şahid olun” denir ve bir sene kadar bu para ve mal ilân edilir. Bu müddet zarfında sahibi çıkarsa verilir. Çıkmazsa sahibi adına bir hayır yerine yahut da müstahak bir fakire şahit tutularak hibe edilir.
  Şayet muhafaza esnasında bu mal zayi olur, çaldırılırsa bakılır, zayi oluş, alâkasızlıktan mı? Yoksa kendi malı gibi muhafaza ettiği halde vaki olan bir kazadan mı? Kendi malı gibi muhafaza titizliği gösterdiği halde uğradığı ziyandansa ödetilmez. Eğer buluntu mal diye ilgisizliktense ödetilir. Ödemezse sahibine borçlu kalır.
  Bu mesuliyeti bakımından bulunulan mal kolay kolay alınmamalı, alınacaksa sonundaki bu mesuliyet ve mükellefiyetler iyi düşünülerek alınıp vecibeleri yerine getirilmelidir. Basit buluntular bekletmeyi icap ettirmezse de değerli olan buluntular bir sene kadar bekletilir, ilân yapılır, sonra hibe edilir (Ahmet Şahin).
  Sakarya il mftlğ


+ Yorum Gönder