Konusunu Oylayın.: Kocam açık giyinmemi istiyor ben açık giyinmek istemiyorum açık giyinirsem günah olur mu?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Kocam açık giyinmemi istiyor ben açık giyinmek istemiyorum açık giyinirsem günah olur mu?
 1. 13.Aralık.2011, 18:12
  1
  Misafir

  Kocam açık giyinmemi istiyor ben açık giyinmek istemiyorum açık giyinirsem günah olur mu?


  Kocam açık giyinmemi istiyor ben açık giyinmek istemiyorum açık giyinirsem günah olur mu? Mumsema Kocam açık giyinmemi istiyor ben açık giyinmek istemiyorum açık giyinirsem günah olur mu?


 2. 13.Aralık.2011, 18:12
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Kocam açık giyinmemi istiyor ben açık giyinmek istemiyorum açık giyinirsem günah olur mu?

 3. 13.Aralık.2011, 19:49
  2
  bekir34
  Eğri ok, doğru yol almaz

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 22.Mayıs.2011
  Üye No: 87506
  Mesaj Sayısı: 333
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 4

  Cevap: Kocam açık giyinmemi istiyor ben açık giyinmek istemiyorum açık giyinirsem günah olur mu?
  Allah’a isyanda kula itaat olunmaz.Örtünme her müslüman kadına farzdır. Bu farziyyet Nur Suresi 31.ayet ve Ahzab Suresi 59.ayet ile sabittir.Nur Suresinde Cenab-ı Allah: “Mü’min kadınlara da söyle “gözlerini(harama bakmaktan )sakınsınlar,ziynetlerini /ziynet sayılan yerlerini meydana çıkarmasınlar /göstermesinler.Ancak (kendiliğinden)görünen (el,yüz)bu emrin dışındadır.Başörtülerini,yakalarının üstüne kadar (boyunlarını örtecek şekilde)koysunlar”....Buyurmaktadır.Ahzab Suresi nde de :”Ey Peygamber!Eşlerine ,kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına söyle bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman,kendilerini baştn ayağa bolca örten ,şeffaf olmayan )dış elbiselerini üzerlerine iyice giyinip törünsünler.Buyurmaktadır. Yani kadınlar saçlarını ,başlarını,kulaklarını,sinelerini,gerdanlarını açık tutmayıp bu surette iyice örtsünler ve o halde bu emri yerine getirecek baş örtüsü kullansınlar.Anlatılan ölçüler dahilinde müslüman kadınların başlarını örtmeleri farzdır.(Elmalılı 4 3507) Hz.Peygamber’den beri de uygulama böyledir. Bunun aksini düşünmek yüce Kur’an’ın emrini menfaate ve arzuya uydurmaktır. Ayrıca T.C Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı da 03.02.1993 tarih ve 6 nolu karar ile bu belirtilen ölçülere uygun olarak kadınların tesettürlerinin ve başlarını örtmelerinin farz olduğunu yayınlamıştır. Eşinizin, açık gezmeniz isteğini yerine getirmeniz ,Cenab-ı Allah’ın farz kıldığı bir hükme karşı gelmek olacağı için mümkün görünmemektedir.Bütün bunlara rağmen hem örtünüp hem de şık olabilirsiniz.Eşiniz bu duruma razı olabilir.


  sakarya il müftülüğü
 4. 13.Aralık.2011, 19:49
  2
  Eğri ok, doğru yol almaz  Allah’a isyanda kula itaat olunmaz.Örtünme her müslüman kadına farzdır. Bu farziyyet Nur Suresi 31.ayet ve Ahzab Suresi 59.ayet ile sabittir.Nur Suresinde Cenab-ı Allah: “Mü’min kadınlara da söyle “gözlerini(harama bakmaktan )sakınsınlar,ziynetlerini /ziynet sayılan yerlerini meydana çıkarmasınlar /göstermesinler.Ancak (kendiliğinden)görünen (el,yüz)bu emrin dışındadır.Başörtülerini,yakalarının üstüne kadar (boyunlarını örtecek şekilde)koysunlar”....Buyurmaktadır.Ahzab Suresi nde de :”Ey Peygamber!Eşlerine ,kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına söyle bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman,kendilerini baştn ayağa bolca örten ,şeffaf olmayan )dış elbiselerini üzerlerine iyice giyinip törünsünler.Buyurmaktadır. Yani kadınlar saçlarını ,başlarını,kulaklarını,sinelerini,gerdanlarını açık tutmayıp bu surette iyice örtsünler ve o halde bu emri yerine getirecek baş örtüsü kullansınlar.Anlatılan ölçüler dahilinde müslüman kadınların başlarını örtmeleri farzdır.(Elmalılı 4 3507) Hz.Peygamber’den beri de uygulama böyledir. Bunun aksini düşünmek yüce Kur’an’ın emrini menfaate ve arzuya uydurmaktır. Ayrıca T.C Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı da 03.02.1993 tarih ve 6 nolu karar ile bu belirtilen ölçülere uygun olarak kadınların tesettürlerinin ve başlarını örtmelerinin farz olduğunu yayınlamıştır. Eşinizin, açık gezmeniz isteğini yerine getirmeniz ,Cenab-ı Allah’ın farz kıldığı bir hükme karşı gelmek olacağı için mümkün görünmemektedir.Bütün bunlara rağmen hem örtünüp hem de şık olabilirsiniz.Eşiniz bu duruma razı olabilir.


  sakarya il müftülüğü


+ Yorum Gönder