Konusunu Oylayın.: Darul harp olan yerde müslümanların cihad etmesi şartmıdır?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Darul harp olan yerde müslümanların cihad etmesi şartmıdır?
 1. 13.Aralık.2011, 18:05
  1
  Misafir

  Darul harp olan yerde müslümanların cihad etmesi şartmıdır?


  Darul harp olan yerde müslümanların cihad etmesi şartmıdır? Mumsema Darul harp olan yerde müslümanların cihad etmesi şartmıdır?


 2. 13.Aralık.2011, 18:05
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Darul harp olan yerde müslümanların cihad etmesi şartmıdır?

 3. 13.Aralık.2011, 19:21
  2
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 17,609
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 227
  Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

  Cevap: Darul harp olan yerde müslümanların cihad etmesi şartmıdır?
  Darul harp İslam dışı bir yönetimin hakimiyeti altındaki ülke anlamında kullanılır. İslam hukukunda Darul harp Darul İslam dışındaki ülkeler için bugünkü anlamda yabancı ülke tabirini ifade etmek için kullanılır. Cihad ise Allah yolunda can, mal, dil ve diğer vasıtalarla elden gelen güç ve gayreti sarfetmektir. İslamhukukçularının çoğunluğu savaşın meşruiyet sebebinin düşmanın tecavüzü olduğunu Müslümanlara karşı savaşmayanlarla savaşmanın ve sadece Müslümanlığı benimsemediği için bir insanı öldürmenin caiz olmadığını belirtmişlerdir. (Ahmet Özel, “Cihad”, DİA, s. 528, 529)
  Sakarya il mftlğ. 4. 13.Aralık.2011, 19:21
  2
  Silent and lonely rains  Darul harp İslam dışı bir yönetimin hakimiyeti altındaki ülke anlamında kullanılır. İslam hukukunda Darul harp Darul İslam dışındaki ülkeler için bugünkü anlamda yabancı ülke tabirini ifade etmek için kullanılır. Cihad ise Allah yolunda can, mal, dil ve diğer vasıtalarla elden gelen güç ve gayreti sarfetmektir. İslamhukukçularının çoğunluğu savaşın meşruiyet sebebinin düşmanın tecavüzü olduğunu Müslümanlara karşı savaşmayanlarla savaşmanın ve sadece Müslümanlığı benimsemediği için bir insanı öldürmenin caiz olmadığını belirtmişlerdir. (Ahmet Özel, “Cihad”, DİA, s. 528, 529)
  Sakarya il mftlğ.

+ Yorum Gönder