+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Özel günde iken saçve tırnak kesilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Özel günde iken saçve tırnak kesilir mi?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Özel günde iken saçve tırnak kesilir mi?


  Reklam  Cevap: Cünüp kimse gusletmedikçe (cünüpken) tıraş olmamalı, tırnak kesmemeli, bedeninden herhangi bir parçanın ayrılmasına sebep olmamalıdır. Bunları gusledip temizlendikten sonra yapmalıdır. Cünüp olan kimsenin yıkanmadan tıraş olması ve tırnak kesmesi haram olmasa da iyi değildir. İmam-ı

  Gazali. İhyâü Ulûmi’d-Dîn kitabında şöyle diyor:

  Cünüp olan kimsenin tırnak kesmesi, tıraş olması, etek ve koltuk altını temizlemesi, kan aldırması veya vücuttan herhangi bir parça kopartması uygun değildir. Çünkü âhirette bütün vücud geri döneceğinden yıkanmadan kesilen veya tıraş olunan şey cünüp olarak dönecektir (Mügni'’l-Muhtaç, I, 75; Halil Gönenç, Günümüz Meselelerine Fetvalar).
  Şayet cünüpken tıraş olur, tırnak keser, bedeninden herhangi bir parça ayrılmış olursa guslüne bir zarar da gelmez, mani filan da olmaz. Sadece (mekruh) işlemiş olur.
  Muayyen ve lohusa hali devam eden hanımlar için de böyledir. Onlar da bu müddet içinde böyle bir temizlik yapmamalı, bu halden çıktıktan ve guslettikten sonra böyle temizliği yapmayı tercih etmeliler. Şayet yaparlarsa elbette bir şey de lazım gelmez. Gusül sahih olur. Bir vesveseye kapılmaya da gerek yoktur.
  Sakarya il mftlğü


+ Yorum Gönder
adetliyken tırnak kesilir mi