Konusunu Oylayın.: Kurban için hisseye gircem hisedarın biri kazancı haram var benim kurbanımda tehlikeye girermi ?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Kurban için hisseye gircem hisedarın biri kazancı haram var benim kurbanımda tehlikeye girermi ?
 1. 13.Aralık.2011, 17:03
  1
  Misafir

  Kurban için hisseye gircem hisedarın biri kazancı haram var benim kurbanımda tehlikeye girermi ?


  Kurban için hisseye gircem hisedarın biri kazancı haram var benim kurbanımda tehlikeye girermi ? Mumsema kurban için hisseye gircem hisedarın biri kazancı haram var benim kurbanımda tehlikeye girermi


 2. 14.Aralık.2011, 03:57
  2
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 17,685
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 227
  Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

  Cevap: kurban için hisseye gircem hisedarın biri kazancı haram var benim kurbanımda tehlikeye girermi ?
  Kurbanın ibadet niyetiyle kesilmesi şarttır. Kuran’da, kesilen kurbanlık hayvanların et ve kanlarının değil bu kesimi yapan müslümanın niyet, takva ve bağlılığının Allah'a ulaşacağı bildirilmiştir (el-Hac 22/37 Ortaklaşa kesilen kurbana bütün ortakların ibadet niyeti ile katılmaları şarttır. Ortaklardan birinin sadece et elde etme niyetiyle iştiraki diğerlerinin kurbanını geçersiz kılar. Yukarıdaki izahattan da anlaşılacağı üzere kurban ibadetinde önemli olan hissedarların niyetidir. İçlerinden birinin haram kazançla kesiyor olması diğerlerinin ibadetine zarar vermez.
  Sakarya il mftlğü 3. 14.Aralık.2011, 03:57
  2
  Silent and lonely rains  Kurbanın ibadet niyetiyle kesilmesi şarttır. Kuran’da, kesilen kurbanlık hayvanların et ve kanlarının değil bu kesimi yapan müslümanın niyet, takva ve bağlılığının Allah'a ulaşacağı bildirilmiştir (el-Hac 22/37 Ortaklaşa kesilen kurbana bütün ortakların ibadet niyeti ile katılmaları şarttır. Ortaklardan birinin sadece et elde etme niyetiyle iştiraki diğerlerinin kurbanını geçersiz kılar. Yukarıdaki izahattan da anlaşılacağı üzere kurban ibadetinde önemli olan hissedarların niyetidir. İçlerinden birinin haram kazançla kesiyor olması diğerlerinin ibadetine zarar vermez.
  Sakarya il mftlğü


+ Yorum Gönder