+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Erkeklerde evlendikten sonra yüzük takmak günahmıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Erkeklerde evlendikten sonra yüzük takmak günahmıdır?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Erkeklerde evlendikten sonra yüzük takmak günahmıdır?


  Reklam  Cevap:
  erkeklerde evlendikten sonra yüzük takmak günahmıdır?
  Takılan yüzük gümüş olduktan sonra bir sakıncası yoktur...

 3. Hoca
  erimeye devam...
  ALTIN VE GÜMÜŞ YÜZÜK TAKMAK CAİZ MİDİR?

  Yazar: İslam Fıkhı Ansiklopedisi

  Gümüş yüzük takmak, erkek ve kadın için mübah ise de, altın yüzük takmak erkek için haram, kadın için helaldır. Peygamber (sav) buyuruyor: Altın ve ipek ümmetimin kadınlarına helal, erkeklerine haram kılınmıştır”. Sahabelerden Sa`d bin Ebi Vakkas, Talha bin Abdullah, Süheyb, Huzeyfe ve Cabir bin Semure, altın yüzük takmanın tahrimen değil, tenzihen mekruh olduğuna kanaat getirdikleri için takmışlar ise de sahabe ve ulemanın cumhuruna göre haramdır.

  Abdullah bin Abbas`tan rivayet edilmiştir: "Peygamber (sav) birisinin elinde (parmağında) altın yüzük gördü. Hemen elinden çıkarıp attı. Ve dedi ki nasıl olur da sizden biriniz bir ateş parçasını alıp eline sokar? Peygamber(sav) gittikten sonra adama: Yüzüğünü al ondan faydalan, denildiğinde "Hayır Allah`a yemin ederim madem ki Peygamber (sav) atmıştır asla almam” dedi. Hülasa dört mezheb ile sahabenin cumhuruna göre erkek için altın yüzük takmak haramdır. Cevazı için fetva vermek doğru değildir.

+ Yorum Gönder