+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İmam Gazali’nin Kaleminden Din ve Siyaset Bağlantısı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İmam Gazali’nin Kaleminden Din ve Siyaset Bağlantısı


 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: İmam Gazali’nin Kaleminden Din ve Siyaset Bağlantısı


  Reklam  Cevap: ‘Fıkıh bilgisi neden dünya ilmi, fukaha da dünya âlimleri sınıfına katıldı? diye soracak olursan şunu bilmen gerekir: Allah Teâlâ Âdem aleyhisselamı topraktan çıkardı. Zürriyetini de o topraktan ve fışkıran bir sudan yarattı. Göğüslerden rahimlere çıkardı onları. Oradan da dünyaya… Sonra kabre, ardından mahşere, sonra da cennete veya cehenneme… İlke bu, hedef böyledir. Akıbet budur. Dünyayı da işe yarayanını alsınlar diye dönüş için azık yeri olarak yarattı.

  Dünya adaletle kullanılırsa düşmanlıklar kalkar, fukahaya gerek kalmaz. Ancak insanlar dünyayı şehvetlerinin etkisinde kullandılar. Düşmanlıklar türedi. Siyaset yapacak yöneticiye ihtiyaç oluştu. Yöneticiye de onları idare edeceği kanun gerekti.

  Fakih, o ihtiyaç duyulan kanunu ve şehvetlerin etkisinde tartışan insanlar arasında orta yolu bulma sistemini bilen insandır. Bu durumda fakih, yöneticinin hocası, insanları yönetme, dünya işlerinin tanziminin yöntemindeki mürşidi durumundadır.

  aslında bu da dinle ilgilidir. Şu kadar ki direkt değil de dünya vasıtasıyla dinle ilgilidir.

  Çünkü dünya ahiretin tarlasıdır. Din ancak dünya ile tamam olur.

  Yönetici ve din ikizdirler.

  Din asıl, yönetici bekçidir. Aslı olmayan yoktur. Bekçisi olmayan da dayanamaz.

  Yönetim ve düzen ancak yöneticinin varlığı ve fıkıhla hükmetmek ile mümkündür.’


+ Yorum Gönder
imam gazali siyaset