+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bir erkeğin kadın doğum doktoru olması uygun mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bir erkeğin kadın doğum doktoru olması uygun mu?


 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Cevap: Bir erkeğin kadın doğum doktoru olması uygun mu?


  Reklam  Cevap: Değerli kardeşimiz;


  Zaruret olmadan avret yerini açmak haramdır. Ama doğum, ameliyat ve sünnet gibi bir zaruret varsa durum değişir. O zaman ihtiyaç nispetine göre avret yerini açabilir. Şayet avretten bir karış kadar açılması kifayet ediyorsa, fazlasının açılması haramdır. Yani belli bir noktanın açılması yeterli ise. kalan kısmını açmak ve bakmak haramdır.Bu konuda varsa hanım doktor tercih edilmesi uygundur. Böyle bir imkan yoksa erkek doğum uzmanına doğum yaptırmakta caizdir.

  Hasta bir kadın, muayene, tedavi ve ameliyat gibi şeylere muhtaç olabilir. Ancak kadın, hasta olduğunda ehliyetli bir kadın doktor varsa ona gidip muayene olabilir. Yoksa erkek bir doktora gider tedavisini ona yaptırır. Aksi takdirde erkeğe gitmesi günâh ve vebaldir. Kezalik bir erkek hasta olursa, ehliyetli erkek bir doktor varsa ona gitmeye mecburdur. Yoksa bir kadın doktora gidebilir. (Bedâ'ial-Senâî, c. 6, s. 2962)

  Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar II. 171

  Selam ve dua ile...+ Yorum Gönder