+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Abdest alırken enseyi mesh etmeyi bidat olarak görenler var. Enseyi mesh etmenin kaynağı nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Abdest alırken enseyi mesh etmeyi bidat olarak görenler var. Enseyi mesh etmenin kaynağı nedir?


 2. bekir34
  Eğri ok, doğru yol almaz

  Cevap: Abdest alırken enseyi mesh etmeyi bidat olarak görenler var. Enseyi mesh etmenin kaynağı nedir?


  Reklam  Cevap: Genel olarak abdest alırken ensenin mesh edilmesi, Hanefî mezhebinde, edep ve müstehab olarak kabul edilmiştir. (bk. el-Mebsut, 1/8). Cumhur-u ulemaya göre ise, ensenin mesh edilmesi mekruhtur(bk. ed-Dürrü’l-muhtar, 1/124; Zuhaylî, 1/253).
  Hanefî alimlerinden Ebu Bekir el-ameş’göre enseyi mesh etmek, sünnettir, Ebu Bekir el-İskaf’a göre ise, -sünnet değil- bir adaptır(bk. el-Bedayı’, 1/107).
  Boynun ön kısmı değilde arka ve yan kısımlarını ellerinin arkası ile meshetmek sünnettir. Çünkü Leys'ten, onun Talha b. Musavvif'ten, onun babasından, onun da dedesinden rivayetine göre dedesi Resulullah (as)'ın başını kafasının arkasının kulaklar arkasında kalan tarafına ve boynun o bölgenin yanındaki ön kısmına meshettiğini görmüş. Fakihlerin cumhuru ise, Boynun meshedilmesi mendup değil mekruhtur, çünkü böyle bir davranış dinde aşırı gitmek türünden bir şeydir demişlerdir. (Bkz. İslam Fıkhı Ansiklopedisi Prof. Dr. Vehbe Zuhayli)
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiye


+ Yorum Gönder