+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Faiz yemek ile faizle ev yada araba almak aynı şeymidir, yani ihtiyaç olan bir nesneyi alabilmenin başka yolu yok ise... Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Faiz yemek ile faizle ev yada araba almak aynı şeymidir, yani ihtiyaç olan bir nesneyi alabilmenin başka yolu yok ise...

  Sual: Bu Mesaj Size Mumsema islam Arsivi araciligi ile, Sayin i_kaya_57 tarafindan gönderilmistir.

  --------------------------------

  öncelikle selamın aleyküm diyerek söze başlamak istiyorum,
  aydınlatırsanız sevinirim;
  sorum şu:
  faiz yemek ile faizle ev yada araba almak aynı şeymidir, yani ihtiyaç olan bir nesneyi alabilmenin başka yolu yok ise onu faizle almak ile faize bankaya para yatırıp getirisini yemek aynı şey midir, aralarındaki fark nedir,
  soru 2: iş yerinde patrondan habersiz namaz kılmak patronun kul hakkına girmekmidir? (patronu görmek veya bu konuyu açmak mümkün değil.) ne yapmam gerekir..

  -------------------------------- ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: faiz yemek ile faizle ev yada araba almak aynı şeymidir, yani ihtiyaç olan bir nesneyi alabilmenin başka yolu yok


  Reklam  Cevap: Kamuoyunda ‘Mortgage’ olarak bilinen ipotekli konut finansmanı sistemi kapsamında kullanılan faizli kredinin caiz olup olmâdığı yönünde gelen sorular üzerine Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, İslam’da faizin kesin olarak haram kılındığına işaret edilerek, “Faiz almak da vermek de caiz değildir. İslâm’da faiz, kesin olarak haram kılınmıştır. Ev ve araba satın almak, hayvancılık veya ticaret yapmak ve benzeri amaçlar için bankalardan alınan krediler de böyledir” dedi. Ancak zaruret hallerinde bu tür kredilerden yararlanılabileceği belirtilen açıklama geniş yankı buldu.

  Bu konuda görüşünü sorduğumuz Doç. Dr. Nedim Urhan, “Faizin azı, çoğu, fakiri, zengini olmaz. Mükellef, aklı yerinde olan ve mümeyyiz vasfa sahip olan (hayrı şerri, iyiyi güzeli ve çirkini ayırt edebilen) herkese faiz haramdır. Zaruret hali de Efendimizin ‘Mahsurlar, zaruretleri kaldırır’ hadisine dayanıyor. Ama burada zaruret hali ve miktar tayinini yapmak çok önemlidir. Bunu kim yapacak ve nasıl yapılacak. İnsanların istek ve arzuları sınırlanamaz. Bu anlamda, burada kesinlikle açık kapı bırakılmamalıdır” dedi.

  Enver Baytan Hoca, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın verdiği fetvadan Mortgage kredisi almanın doğru olmayacağı şeklinde bir sonuç çıkarılması gerektiğini anlatarak, “Diyanet, önce faizin haram olduğunu söylemekte ve sonra da zaruret haline dikkat çekmektedir. Ancak bu zaruret hali tam olarak açıklanmamaktadır. Zaruret, ‘hayatın kendisine bağlı olduğu şey’ olarak tanımlanmaktadır. Açlıktan ölmek üzere olan bir kişi zaruretini giderecek kadar ‘domuz eti’ yiyebilir. Dolayısıyla faize bulaşmamalıdır” ifadelerini kullandı.
  HABER MERKEZİ / İSTANBUL

  Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, kamuoyunda ‘Mortgage’ olarak bilinen ipotekli konut finansmanı sistemi kapsamında kullanılan faizli kredinin caiz olup olmadığı yönünde gelen sorular üzerine görüşünü ortaya koydu.

  Kurul kararında İslam’da faizin kesin olarak haram kılındığına işaret edilerek, “Faiz almak da vermek de caiz değildir. İslam’da faiz, kesin olarak haram kılınmıştır. Ev ve araba satın almak, hayvancılık veya ticaret yapmak ve benzeri amaçlar için bankalardan alınan krediler de böyledir” denildi. Ancak zaruret hallerinde bu tür kredilerden yararlanılabileceğine vurgu yapılan Din İşleri Yüksek Kurulu kararında, “Zaruret kişinin kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerinin sağlık ve güvenlik içinde yaşamalarını sağlamak konusunda başka çıkar yolun kalmaması halidir” denildi.

  Kurul, “İkamet edilen yerde kiralık da olsa oturulacak ev bulunamaz ya da kira ödendiği takdirde asgari geçim sağlanamaz ve ev sahibi olabilmek için ödenebilir vade ve ölçekte karz-ı hasen yani faizsiz ödünç borç yoluyla da para bulunamaz ise devletin verdiği kredilerden yararlanılabilir. Mortgage sistemi yolu ile ev sahibi olmak da bu kapsamda değerlendirilmelidir” yönünde görüş bildirdi.

  Faize yaklaşılmamalı

  Bu konuda görüşünü sorduğumuz Doç. Dr. Nedim Urhan Hoca, “Faizin azı, çoğu, fakiri zengini olmaz. Mükellef, aklı yerinde olan ve mümeyyiz vasfa sahip olan(hayrı şerri, iyiyi güzeli ve çirkini ayırt edebilen) herkese faiz haramdır. Zaruret hali de efendimizin ‘Mahsurlar, zaruretleri kaldırır’ hadisine dayanıyor. Ama burada zaruret hali ve miktar tayinini yapmak çok önemlidir. Bunu kim yapacak ve nasıl yapılacak. İnsanların istek ve arzuları sınırlanamaz. Bu anlamda, burada kesinlikle açık kapı bırakılmamalıdır” dedi.

  Zaruret’in can, mal, din, namus gibi temel şartları içerdiğini anlatan Urhan, “Eğer kişi, aldığı ev ile bunları koruyacaksa ve başka çıkar yolu yok ise, zaruretlerini giderecek kadar harama bulaşabilir. Ancak bu durumda bile kesinlikle imanına ve vicdanına danışmak zorundadır. Eğer imanı müsaade etmiyorsa almamalıdır. Çünkü faiz haramdır. Eğer ille de almak istiyorsa, ehil olan bir hoca efendiye danışmalıdır. Daha rahat bir yaşam için asla kredi alınmamalıdır. Eğer mümkünse hiçbir Müslüman asla faize yaklaşmamalıdır” ifadelerini kullandı. Urhan Hoca, Müslümanlar, dayanışma ve yardımlaşma konusunda Kur’an-ı ve sahabinin davranışlarını örnek almalı ve hiçbir şekilde harama tevessül etmemelidir. Ensar ile muhacir arasındaki dayanışma buna örnektir” diye konuşarak, faize bulaşmak yerine yardımlaşmayı artırmayı önerdi.+ Yorum Gönder