+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Top sakal bırakmak günahmı? Top sakal günah değilse sünnet yerine geliyormu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Top sakal bırakmak günahmı? Top sakal günah değilse sünnet yerine geliyormu?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Top sakal bırakmak günahmı? Top sakal günah değilse sünnet yerine geliyormu?


  Reklam  Cevap: Kur’an ayetleri ve Hz peygamberin sıklıkla üzerinde durduğu konulardan biri de, Müslümanların fert ve toplum olarak belli bir kimlik kazanmaları, kendi şahsiyetlerini korumaları olmuştur. Kur’an-ı Kerim gayrı Müslimleri dost edinmeyi ve onların kültürlerinden etkilenmeyi sağlayacak bir ilişki içine girmeyi yasaklamaktadır. Buradan hareketle, kılık-kıyafetimizi, şeklimizi- şemailimizi belirlerken niyetlerimiz önem taşımaktadır. Niyetimiz sünnete ittiba etmekse, hareketimiz meşrudur caizdir. Efendimiz’in hayatına baktığımızda çok küçük denebilecek hal ve hareketlerde bile başkalarına benzemekten müslümanları yasakladığını biliyoruz. (Ebu Davud, Libas 4; Müsned, II/50; Tirmizi, İsti'zan)

  Top sakal bırakmanın caiz olup olmadığı konusunu da aynı bakış açısıyla değerlendirebiliriz.
  Sakal sünnettir. Sünnetin en uygun şekli, bakanlara en güzel görünen şeklidir. Bakanlara korkunç, çirkin görünen sakal, sakalı kötü göstermek gibi bir vebali de beraberinde taşır. Sakalın yanlarından da ucundan alınabilir. Bu sebeple sakal güzel görünen şekilde bırakılır. Top sakal bırakmak caizdir.
  Sakarya il müftülüğü


 3. mfcanbaz
  Devamlı Üye
  kardeşim yazdıklarında sanki çelişkiler yaşamışsın gibi , sonuna kadar hayır caiz olmaz demeni bekler bir vaziyette okudum yazıyı... Sonunda caizdir demişsin... Elbette caiz olabilr fakat yazının ruhuna yansımamış gibi...

+ Yorum Gönder
top sakal günahmı,  top sakal bırakmak günah mı,  top sakal bırakmak günahmı,  top sakal günah mıdır,  top sakal bırakmak günah mıdır,  top sakal günah mı,  top sakal birakmak gunahmi