+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Fiyat belirlemeden malı borca vermek caizmi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Fiyat belirlemeden malı borca vermek caizmi?

  Sual: Ben öğretmenlik , aynı zamanda çiftçilikte yapmaktayım.Temmuz ayında biçdirdiğimiz buğdayı un fabrikasına emanet olarak veriyorum.Parasını 3 -5 ay sonra gerekince alıyorum.Önceden fiyat konuşulmuyor.Parayı aldığım zaman piyasa neyse fiyat o oluyor.Bu alışveriş caizmidir?Fiyatı buğdayı verdiğim zaman mı konuşmak gerekir? ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Buğdayı fiyatı belirsiz olarak satmak caiz mi?


  Reklam  Cevap:
  Ben öğretmenlik , aynı zamanda çiftçilikte yapmaktayım.Temmuz ayında biçdirdiğimiz buğdayı un fabrikasına emanet olarak veriyorum.Parasını 3 -5 ay sonra gerekince alıyorum.Önceden fiyat konuşulmuyor.Parayı aldığım zaman piyasa neyse fiyat o oluyor.Bu alışveriş caizmidir?Fiyatı buğdayı verdiğim zaman mı konuşmak gerekir?
  Buğdayı, fiyatı belirsiz olarak satmak caiz mi? Yani buğdayı Temmuz ayında veriyor, fiyat belli değil. Ödemesi daha sonra ödeme günündeki fiyattan yapılacak...

  Selemin (peşin para ile veresiye mal alma) sahîh olması için şu şartların bulunması gerekir:

  a. Malın vasıflarının belli olması; cinsi, nev'i, niteliğinin önceden belirlenmesi.

  b. Miktarının belirlenmiş olması. Kaç kilo, kaç metre, kaç ölçek vs. olacağının bilinmesi.

  c. Vadenin belirlenmesi. Selem yoluyla satılan malın ne zaman teslim edileceği belirtilmelidir. Belirtilen vakitte malın teslim imkânı olmayacaksa veya olmazsa selem bâtıl olur. Meselâ: Nisan ayında buğday teslimi imkânsızdır. Nisan ayında buğday teslim etmek üzere bir çiftçinin önceden selem tarzında satış yapması caiz değildir.

  d. Mal karşılığında alınan paranın miktarını belirlemek ve parayı peşinen almak. Fiyatta aşırı derecede ucuzluk olmamalıdır.

  5. Veresiye satışlar: Satılan malın bedeli peşin alınabileceği gibi, belirli bir süre sonra da alınabilir. Bu tür alışverişlerde malın karşılığının (bedel) para gibi başka bir cinsten olması gerekir. Aynı cins malların (meselâ altınla altının...) veresiye satışı caiz değildir.

  Bu şartlardan da anlaşılacağı üzere, fiyatı belirlenmeden yapılan satış akdi geçerli değildir. Veresiye verilen malın fiyatının belirlenmesi gerekir.
  Yazar: Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder