+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Aç kişinin kul hakkı üzerimde diyorum hepsini bilsem gider tek tek helalleşirim.ama mümkün değil Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Aç kişinin kul hakkı üzerimde diyorum hepsini bilsem gider tek tek helalleşirim.ama mümkün değil

  Sual: yaklaşık bir yıldır dinle daha çok ilgilenmeye başladım.düşünüyorumda ALLAH bilir kaç kişinin canını yaktım.kaç kişinin kul hakkı üzerimde diyorum hepsini bilsem gider tek tek helalleşirim.ama mümkün değil geçmişimden kurtulup günahlarımızdan arınmanın bir yolu var mı?hayata yeniden başlamak istiyorum.birde internetten inen ögeler için helalleşmek mümkün değil onlardan nasıl kurtulabiliriz.birde bir insanın ağzından helal ettim demesi gerekir mi yoksa gönülden razı olması yeterli mi ve son olarak biz görevlerimim tam olarak yapmışsak karşı tarafın hakkımı helal etmiyorum demesi bağlayıcı mı ALLAH RAZI OLSUN KOLAY GELSİN ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: aç kişinin kul hakkı üzerimde diyorum hepsini bilsem gider tek tek helalleşirim.ama mümkün değil


  Reklam  Cevap: Rabbimiz tövbe kapısını daima açık bırakmıştır. Tövbe, kulun işlediği bir günahtan pişmanlık duyup, bir daha işlemeyeceğine dair Allah'a söz vermesi ve O'ndan af dilemesidir. Af dileme isteği, kulun hatalarından dolayı vicdanında duyduğu rahatsızlıktan ortaya çıkar. Günahlar, Allah'ın rızası ile kul arasında bir perdedir. Bu perdenin ortadan kalkması, kişinin yapacağı tövbeye bağlıdır. Sevgili peygamberimiz, kulların günah işleme ve tövbe etmeleriyle ilgili şöyle buyurmuştur. "Her insan günah işleyebilir. Günah işleyenlerin en hayırlıları ise tövbe edenlerdir.” Kul hakkı meselesine gelince; Allah katında affolunmayan günahlardan biri şirk, biri de kul hakkıdır. Cenabı Hak, kulunun dağlar kadar günahını bağışlarken, kul hakkını affının dışında tutmakta ve bu konudaki bağışlamayı ancak kulların birbirleriyle helalleşmeleri şartına bağlamaktadır. Eğer bu hak maddi konularda ise, bunları sahiplerine iade etmeli, manevi konularda ise, helallik dilemelisiniz. Yani kul hakkı ahirete bırakılmamalıdır.. Nitekim Hazret-i Peygamber -sallâllâhü aleyhi ve sellem, önüne borçlu, yani üzerinde kul hakkı bulunan bir cenaze getirildiğinde onun namazını kıldırmamış, ancak borcu ödendiği takdirde cenazesini kıldırmıştı. Yine bu konuyla alakalı olarak Resulullah Efendimiz şöyle buyurmaktadır. Helalleştiğiniz kişinin gönülden razı olduğunu bilmemiz için, diliyle ikrar etmeleri gerekir. Ulaşamayacağınız kişilerle ilgili borçluluk durumlarında onlar adına sadaka vermek suretiyle, varisleri varsa varisleriyle helalleşmek süretiyle helallik yollarını aramalısınız.


+ Yorum Gönder