+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kurban bayramının yaklaştığı şu günlerde 80 gr altını olana kurban düşer diyirlar doğrumu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kurban bayramının yaklaştığı şu günlerde 80 gr altını olana kurban düşer diyirlar doğrumu?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: kurban bayramının yaklaştığı şu günlerde 80 gr altını olana kurban düşer diyirlar doğrumu?


  Reklam  Cevap:
  Bir kimsenin kurban kesmekle yükümlü olabilmesi için dört şart aranır:

  1. Müslüman olmak.

  2. Akıllı ve bulûğa ermiş olmak.

  3. Mukim olmak, yani yolcu olmamak.

  4. Belirli bir malî güce sahip bulunmak.

  Kurban kesme mükellefiyeti için dördüncü şart, malî imkânın bulunmasıdır. Hanefî mezhebine göre, kurban kesmeyi vacip kılan zenginliğin ölçüsü, zekâtta ve fıtır sadakasında aranan zenginlik ölçüsüyle aynı olup kişinin borçları ve aslî ihtiyaçları dışında 80.18 gr. altına, ya da buna denk bir paraya veya mala sahip olmasıdır. Bu miktar bir mala sahip olan kimsenin kurban kesme imkânına sahip olduğu düşünülmüştür. Böyle olunca ücretli, memur gibi sabit gelirli kimselerin, kendi bütçe imkânları içinde sıkıntı çekmeden kurban ücretini ödeyip ödeyemeyeceğini göz önünde bulundurması ve ona göre karar vermesi gerekir. Pratik bir çözüm olması itibariyle, bu konuda Hanefîlerin yukarıda zikredilen ölçüsü esas alınabilir. Bu takdirde, sabit gelirlilerin aslî ihtiyaç harcamalarını çıktıktan sonra yıllık gelirinden artakalan miktar 80.18 gr. altın değerine ulaşıyorsa kurban kesmeleri gerekir.

  Zekât nisabı ile kurban aynı olmakla beraber, zekât nisabında olduğu gibi kurban nisabında, malın artıcı olması şart olmadığı gibi, üzerinden bir yıl geçmiş olması da aranmaz. Daha önce fakir iken, kurban kesme günlerinde zengin olan kimseye kurban kesmek vacip olur.
  Sakarya il müftülüğü


 3. Misafir
  80 gram altinim var kurban kesmem icin bir yil gecmesini beklememem gerekiyor degil mi yanlis mi anladim

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  kac gram altına kurban düşer
  bir yil gecmesini beklememem gerekiyor degil mi
  hayır bir yıl beklenmez. kurbanınızı kesin

 5. Misafir
  Benim 80 gram altınım var ama bu sene onları bozmam gerekiyor kurban düşer mi

 6. arifselim
  Yönetici
  Kurban bayramı girdiğinde elinde bu miktarda altın yada paran varsa kurban kesmen hanefi mezhebine göre vaciptir. Bir sene geçmesi beklenmez.

 7. Misafir
  Ben kiraciyim. 80 gr uzerinde altinim var. Her yil kurbanimi kesiyorum ama altin icin de ayrica kesmeli miyim?

 8. arifselim
  Yönetici
  Altın için ayrıca kurban kesilmez. Ama her sene kurban kesmen vaciptir. 80 miktardan kasıt kişinin zekat verme ve kurban kesme gibi mali sınıra ulaşmış olması demektir.

+ Yorum Gönder
kac gram altına kurban düşer,  altına kurban düşer mi,  kaç gram altına kurban kesilir,  Altina kurban dusermi,  kurban kaç gram altına düşer,  kaç gr altına kurban düşer,  altına kurban kesilir mi