+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ölmüş babamın vasiyeti olmaksızın, almış olduğumuz ortak büyükbaş kurbana onuda dahil edebilir miyim Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ölmüş babamın vasiyeti olmaksızın, almış olduğumuz ortak büyükbaş kurbana onuda dahil edebilir miyim


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Ölmüş babamın vasiyeti olmaksızın, almış olduğumuz ortak büyükbaş kurbana onuda dahil edebilir miyim


  Reklam  Cevap: Ölü adına veya sevabı ölüye bağışlanmak üzere kurban kesilebilir. Vasiyeti yoksa ölen kimseler için mirasçılarının kurban kesmeleri gerekmez. Ancak bir kimse, sevabını ölmüş bulunan anne veya babasına yahut diğer yakınlarına bağışlamak üzere, çeşitli hayır kurumlarına, fakir ve muhtaç kişilere bağışta bulunabileceği gibi, kurban da kesebilir. Ölenin kendisi için kurban kesilmesine dair vasiyeti yoksa kesen kimse, bu kurban etini fakirlere yedirebileceği gibi, kendisi ve zenginler de yiyebilir. Vasiyet varsa, tamamen fakirlere yedirilmesi veya dağıtılması gerekir.
  Ölen kimsenin vasiyeti olmaksızın, sevabı onun ruhuna bağışlanmak üzere kesilen kurbanın her hangi bir zamanda kesilmesi caiz ise de, kurban bayramı günlerinde kesilmesi daha faziletli ve daha sevaplıdır. Ölenin vasiyyeti gereğince kesilen kurban ise, ancak kurban bayramı günlerinde kesilir. (D.İ.Y.K.)Yukarıdaki izahattan da anlaşılacağı gibi ölmüş babanız adına kurban kesebilir, almış olduğunuz kurbana da katabilirsiniz.
  Sakarya il müftülüğü


+ Yorum Gönder