+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ben geçinimi düğünlerde org çalarak sağlıyorum dinimizde kazandığım para helal midir haram mıdır... Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ben geçinimi düğünlerde org çalarak sağlıyorum dinimizde kazandığım para helal midir haram mıdır...


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: ben geçinimi düğünlerde org çalarak sağlıyorum dinimizde kazandığım para helal midir haram mıdır...


  Reklam  Cevap: Müzik bizatihi kötü ve haram olan bir şey değildir. Onu haram yada helal kılacak olan şey, onun kullanılma biçimi ve müzikle beraber bulunan sair şeylerdir. Rasulullah Efendimiz, nikâhın duyurulması için def çalınmasını öğütlemiştir. Bir bayram gününde Hz. Aişenin yanında def çalıp türkü söyleyen iki cariyeye, “Bırakın bugün bayramdır” diye müsaade etmiştir. Bütün bunları göz önünde bulunduran fıkıhçılar düğünlerde ve bayramlarda, kadınların kendi aralarında, erkeklerin de kendi aralarında, haram sözler söylemeden ve haram şeyler yapmadan def çalıp, türkü söyleyip, oynayabileceklerini ve eğlenebileceklerini söylemişlerdir. Ancak içki ve meyhaneleri övme, müslümanı yerme anlamını taşıyan, kadın kadına, erkek erkeğe de olsa cinsel duyguları tahrik eden, haramları güzel gösteren sözler ve hareketler, hemcinsine de olsa mahremlik kurallarına riayetsizlik, dans ve oryantal gibi hemcinsine karşı ilgi uyandıran davranışlar haramdır.(FARUK BEŞER)
  Yukarıdaki açıklamalar ışığında çalıştığınız ortam haram işlerin yapıldığı bir ortam ise yaptığınız iş haramdır, haram işlerin yapılmadığı bir ortam ise haram değildir.
  Sakarya il müftülüğü


+ Yorum Gönder