Konusunu Oylayın.: Sözlüm ile nişanda günah olmasın diye imam nikahı kıydırmayı düşünüyorum

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Sözlüm ile nişanda günah olmasın diye imam nikahı kıydırmayı düşünüyorum
 1. 06.Aralık.2011, 15:01
  1
  Misafir

  Sözlüm ile nişanda günah olmasın diye imam nikahı kıydırmayı düşünüyorum


  Sözlüm ile nişanda günah olmasın diye imam nikahı kıydırmayı düşünüyorum Mumsema Ileri bir tarihte evlenmeyi düşündüğüm sözlüm ile nisanda görüşmelerimiz günah olmasın diye imam nikahı kıydirmayi düşünüyoruz. Düğüne 4 ay kala yani. Bu imam nikahı kıydirdigimiz zaman telefon ve internette görüntülü konuşabilir ve rahat şekilde bir birimizi görebilirmiyiz. Bayan veya ben yakınlaşma istediği zaman ret edeceğimiz zaman günah olur mu. Böyle birşey dini olarak ne tür sorunlar oluşturabilir. Diğer sorum ise el ile karşı cins düşünülerek rahatlamak günahmidir. Bir süredir yapmıyorum ve yapmamayı düşünüyorum. Bazı zamanlar sağlık açısından rahatsız ediyor yapma gereksinimi duyuyorum. Bunun hakkında sizin ilminize sığınıyorum. Teşekkür ederim.


 2. 06.Aralık.2011, 15:01
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Ileri bir tarihte evlenmeyi düşündüğüm sözlüm ile nisanda görüşmelerimiz günah olmasın diye imam nikahı kıydirmayi düşünüyoruz. Düğüne 4 ay kala yani. Bu imam nikahı kıydirdigimiz zaman telefon ve internette görüntülü konuşabilir ve rahat şekilde bir birimizi görebilirmiyiz. Bayan veya ben yakınlaşma istediği zaman ret edeceğimiz zaman günah olur mu. Böyle birşey dini olarak ne tür sorunlar oluşturabilir. Diğer sorum ise el ile karşı cins düşünülerek rahatlamak günahmidir. Bir süredir yapmıyorum ve yapmamayı düşünüyorum. Bazı zamanlar sağlık açısından rahatsız ediyor yapma gereksinimi duyuyorum. Bunun hakkında sizin ilminize sığınıyorum. Teşekkür ederim.

 3. 06.Aralık.2011, 18:52
  2
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 17,609
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 227
  Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

  Cevap: Ileri bir tarihte evlenmeyi düşündüğüm sözlüm ile nisanda görüşmelerimiz günah olmasın diye imam nikahı kıydirmay
  Resmi nikah yapılmadan dini nikah yapılması doğru değildir. Zaten böyle bir uygulama resmen suç sayılmaktadır. Esasen nişanlılık dönemi tarafların birbirlerini yakinen tanımaları ve aile yuvası kurup kuramayacakları yolunda kesin karara varmaları için önemli bir fırsattır. Bu itibarla daha birbirlerini yakinen tanımayan erkek ve kadın arasında hemen nikah kıyılması uygun değildir. Bu dönemde nikah kıydırılırsa kadın şeran erkeğin tam anlamıyla karısı olur. Nikah akdinden doğacak her türlü hakka sahip ve görev ile de mükellef olur. Diğer konuya gelince; İstimna genellikle hoş görülmemiş, yaratılışın gereğine zıt bir eylem kabul edilmiş, cinsel sapma halini alması, psikolojik hastalık oluşturması gibi olumsuz yönleri hesaba katılarak, haram ya da mekruhtur denmiştir. Ancak zinaya düşme tehlikesi olursa caiz görülmüştür.
  Sakarya il müftülüğü 4. 06.Aralık.2011, 18:52
  2
  Silent and lonely rains  Resmi nikah yapılmadan dini nikah yapılması doğru değildir. Zaten böyle bir uygulama resmen suç sayılmaktadır. Esasen nişanlılık dönemi tarafların birbirlerini yakinen tanımaları ve aile yuvası kurup kuramayacakları yolunda kesin karara varmaları için önemli bir fırsattır. Bu itibarla daha birbirlerini yakinen tanımayan erkek ve kadın arasında hemen nikah kıyılması uygun değildir. Bu dönemde nikah kıydırılırsa kadın şeran erkeğin tam anlamıyla karısı olur. Nikah akdinden doğacak her türlü hakka sahip ve görev ile de mükellef olur. Diğer konuya gelince; İstimna genellikle hoş görülmemiş, yaratılışın gereğine zıt bir eylem kabul edilmiş, cinsel sapma halini alması, psikolojik hastalık oluşturması gibi olumsuz yönleri hesaba katılarak, haram ya da mekruhtur denmiştir. Ancak zinaya düşme tehlikesi olursa caiz görülmüştür.
  Sakarya il müftülüğü

+ Yorum Gönder