+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Çocuğumun bir işi için kurban adak etmiştim o adağı çocuğumun düğününde kessem adağım yerine gelirmi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Çocuğumun bir işi için kurban adak etmiştim o adağı çocuğumun düğününde kessem adağım yerine gelirmi


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: çocuğumun bir işi için kurban adak etmiştim o adağı çocuğumun düğününde kessem adağım yerine gelirmi


  Reklam  Cevap: Adak: "Bir kimsenin dinen yükümlü olmadığı ibadet cinsinden bir şeyi kendisi için vâcip kılması"nı ifade eder. Diğer bir ifadeyle "kişinin farz veya vâcip cinsinden bir ibadeti yapacağına dair Allah Teâlâ'ya söz vererek o ibadeti kendisine borç kılması"dır.
  Kurban kesmeyi adayan kimse bu adak kurbanın etinden yiyemeyeceği gibi bakmakla yükümlü olduğu kimseler de (anne ve babası, dede ve ninesi, çocukları ve torunları, hanımı) yiyemez. Şayet yiyecek olurlarsa yediklerinin bedelini fakirlere tasadduk etmeleri gerekir. Bu durumda kendisi ve bakmakla yükümlü oldukları yememek şartıyla olabilir.İLMİHAL (D.İ.B.)
  Yukarıdaki izahattan da anlaşılacağı gibi adak kurbanının etinden kurbanı kesen ve kurbanı kesenin bakmakla yükümlü olduğu kişiler yiyemez düğün yemeğinde buna dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca bu konuda önemli bir hususta adanan adağın çok geciktirilmeden yerine getirilmesidir. Çocuğunuzun düğünü adağınızın gecikmesine sebep olacaksa beklememeli adağınızı biran önce yerine getirmelisiniz. Allah kabul etsin.
  Sakarya il müftülüğü


+ Yorum Gönder