+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bır oğlum oldu 3 gun once akıka kurbanı ne zaman ve nasıl kesılmelıdır akıka kurbanı kaçtanedır ve ne zamana kadar kesıl Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bır oğlum oldu 3 gun once akıka kurbanı ne zaman ve nasıl kesılmelıdır akıka kurbanı kaçtanedır ve ne zamana kadar kesıl

  Sual: Bır oğlum oldu 3 gun once akıka kurbanı ne zaman ve nasıl kesılmelıdır akıka kurbanı kaçtanedır ve ne zamana kadar kesılır ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Bır oğlum oldu 3 gun once akıka kurbanı ne zaman ve nasıl kesılmelıdır akıka kurbanı kaçtanedır ve ne zamana kada


  Reklam  Cevap: Çocuğun doğumunun ilk günlerinde Allah'a bir şükran nişanesi olarak kesilen kurbana "akîka kurbanı" denilir.
  Esasen akîka, Arapça'da yeni doğan çocuğun başındaki saçın adıdır. Akîka kurbanı kesildiği gün çocuğun başı da tıraş edildiği için kurban bu adı almıştır.
  Akîka kurbanı Hanefîler'e göre mubah (bazı rivayetlerde mendup), diğer üç fıkıh mezhebine göre sünnet, Zâhirîler'e göre vâciptir. Hz. Peygamber torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin için birer koçu akîka kurbanı olarak kesmiş ve ümmetine de yeni doğan kız ve erkek çocukları için akîka kurbanı kesmelerini tavsiye etmiştir. Resûl-i Ekrem'in bu tür uygulama ve tavsiyeleri dinî bir gereklilik şeklinde değil de doğum, düğün gibi mutlu olayların yakın çevreye duyurulması, sevincin onlarla paylaşılması ve neticede sosyal yapının ve dayanışmanın sağlamlaştırılması yönünde tedbir ve örnekler (sünnet, nafile ibadet) olarak algılanması daha doğru olur.
  Akîka kurbanı, çocuğun doğduğu günden bulûğ çağına kadar kesilebilirse de doğumun yedinci günü kesilmesi müstehaptır. Aynı günde çocuğa isim verilmesi ve saçının kesilerek ağırlığınca altın veya gümüşün tasadduk edilmesi de tavsiye edilmiştir.
  Kurban olmaya elverişli her hayvan akîka ya da elverişlidir. Kesilen bu kurbanın etinden kurban sahibi ve aile fertleri, yakın dostları yiyebileceği gibi tasadduk da edilebilir.
  Sakarya il müftülüğü


+ Yorum Gönder