+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Uzun bir dini soru Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Uzun bir dini soru

  Sual: Merhabalar. Benim sorum şu: Şu an Türkiye'ye Lyoness Tic. Ltd. Şt. adıyla yeni bir sistem gelmektedir. Sistem şu: Lyoness üyelerinin, lyoness ile anlaşmalı iş yerlerinden indirimli alış-veriş yaptığı bir sistem. Lyoness e üye olan kişilere Cashback diye adlandırılan bir kart verilmektedir. Kiler kart yada money kart gibi. Ve alış-verişini yapan kişi kasada bu kartı gösterdiği zaman indirim kazanmaktadır. Bu indirim ise direk hesabına nakit olarak yansıtılmaktadır. Ben bu sisteme üye kazandırdığımda ise üyelerimin yaptığı alışverişlerden de nakit olarak pay almaktayım. Örneğin; Benim üye yaptığım kişi alış-veriş yaptığında %0.5 i, onun üye yaptığı kişi alış-veriş yaptığında ise yine %0.5 i benim hesabıma nakit olarak geçmektedir.Kendi yaptığım alış-verişin ise %1 i bana nakit olarak dönmektedir. İki alt üyeden sonraki alt üyelerin yaptığı alış-verişler ise belli bir sınıra geldiğinde lyoness pozisyon hesabı sistemi ile hesaplandıktan sonra hesabıma nakit olarak geçmektedir. Bu sistemde alt üyelerin alış-verişinden üst üyeler, üst üyelerin alış-verişinden de alt üyeler kazanabilmektedirler. Pozisyon hesabı sistemi bunu sağlamaktadır. Tabii üstte yer alan üyeler her zaman daha çok kazanır. Bu sistemde kazanç; yapılan alış-verişlerden elde elde edilen indirimin, üyeler arasında nakit olarak pay edilmesine dayanır. 100 TL lik alışverişte %15 indirim varsa bu 15 TL nin: 1-Lyoness 2-Üyeler 3-Çocuk ve Aile Yardımlaşma Fonu 4-Vergi Olarak Devlet arasında paylaşılmasıdır. Sistemde amaç; büyük bir tüketici topluluğu oluşturarak firmalardan indirim kazanmak ve alış-verişlerden üyelere para kazandırmaktır. soru1: Bu sistemden kazanılan para helal midir? soru2: Benim alt üyelerim haram olan bir alış veriş yaptığında(içki,sigara vs.) bana bir günahı olur mu? Teşekkürler. İyi çalışmalar. ? 2. muvahhidim
  herşey O'nun için..!

  Cevap: uzun bir dini soru


  Reklam  Cevap: Kardeş;
  Kullanmakta olduğun bu uygulama (maxi puan - chip para vs.) gibi , kredi kartı alışverişlerinde olsaydı durum farklı boyutlarda olurdu!.

  Ancak; Sizinde dediğiniz gibi, bir takım firmaların,tüm müşterilerine sunmuş olduğu bu özel indirim uygulamasını kullanmakta bir sakınca yoktur. Bu İşlatmeler, Bir nevi müşterilerine, hem müşteri kazandırmalarındaki gayretlerinden dolayı, hem de kendilerinin alış veriş yaptıklarından dolayı, farklı bir yol ile indirim ve alış verişte kâr yapma imkanı sağlanmış olunuyor.

  Muhakkaktır ki, haram olan bir şeyin, kullanılması haram olduğu gibi, satışı da, kârı da haram olur. Bu durumda mümkünse, gelir elde edinilen eşyaların yani; bize bonus kazandıran malların neler olduğunu işletmeden öğrenelim ve Alış veriş yapılan bu haram eşyaların getirdiği kar paylarını bonusumuzdan düşelim..

  O'na emanet olun..
  celle celeluh..


+ Yorum Gönder