+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kadın cünüb iken çocuk emzirmesi caiz mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kadın cünüb iken çocuk emzirmesi caiz mi?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Kadın cünüb iken çocuk emzirmesi caiz mi?


  Reklam  Cevap: Gusletmesi farz olan kadın, ihtiyaç duyduğu anda gusülden önce çocuğunu emzirebildiği gibi, temizlik de yapar, bulaşık da yıkayabilir. Gusülsüzlüğü bu gibi hizmetlerine mâni olmaz.

  Ancak, guslü bir namaz vakti geçirecek kadar tehir etmemek gerektiğini de âlimlerimiz ikaz yollu ihtar etmişlerdir. Çünkü, namaz vakti geçtiği halde gusletmemek, namazı kazaya bırakmak demektir. Özürsüz namazı kazaya bırakmak ise câiz değildir.

  Bu bakımdan, kendisine gusül farz olan kadın, gusülden önce gereken işleri yapar, temizlikte bulunur, hatta yemek dahi hazırlarsa da, bulduğu ilk fırsatı hemen kullanıp guslünü yapmalı, gusülsüzlüğünü bir namaz vakti çıkıncaya kadar ertelememelidir. Resûl-i Ekrem Efendimiz, guslünü özürsüz erteleyenleri ikaz ettiği hadîsinde cünübün bastığı toprağın kendisine lânet okuyacağını hatırlatmış, guslü tehir etmemeyi tembih buyurmuştur.

  Bununla beraber gusülsüz insan, necis de değildir. Mânevî kirlidir, ama necis hükmünü almaz. Ebû Hüreyre (R.A.) Resûl-i Ekrem Efendimize bu mevzuda sorduğu sorusuna şöyle cevap almıştır: Sübhânallah! Hiç mümin necis olur mu?

  Demek ki, cünüp insan mânen kirlidir, ama bu kirlilik kendisinden tiksinilmesine sebep olacak necislik hükmünü de almaz.

  Ahmet Şahin


 3. mum
  Administrator
  cenabetken bebek emzirilir mi

  Evet emzirebilir...

  Cünüp olan bir kadın, bebeğini emzirmek istediğinde, memesinin ucunu yıkasın ve emzirsin bu sünnettir.

 4. musab
  Hadis Öğrencisi
  Cünüpken Bebek Emzirmek Günah mı?

  Emzikli bir kadın adet halinde çocuğunu emzirebildiği gibi cünüp iken de emzirebilir. Bu hususta ihtilaf yoktur.

  ================================================== ====================
  Kaynak İçin Bakınız: Halil Günenç, Günümüz Meselelerine Fetvalar, c.1, s.138.
  ================================================== ====================


+ Yorum Gönder
cünüpken bebek emzirilirmi,  cunupken bebek emzirilir mi,  cenabetken bebek emzirilirmi,  cünüpken çocuk emzirilirmi,  cünüpken bebek emzirilir mi,  cünüpken bebek emzirmek,  cünüp iken bebek emzirmek