+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Borç vermekle ilgili çeşitli sorular Sual: Borcu ödemeyip geciktirmek günah mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Borç vermekle ilgili çeşitli sorular Sual: Borcu ödemeyip geciktirmek günah mıdır?

  Sual: Borç vermekle ilgili çeşitli sorular
  Sual: Borcu ödemeyip geciktirmek günah mıdır? ? 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Cevap: Borç vermekle ilgili çeşitli sorular Sual: Borcu ödemeyip geciktirmek günah mıdır?


  Reklam  Cevap: Borcu ödemeyip geciktirmek

  Borcu ödemeyip geciktirmek günâh mıdır?

  CEVAP
  Borcunu vaktinde ödemeyen kimsenin, gelip mühlet istemesi lâzımdır. Ödeme imkânı olduğu hâlde, borcunu geciktirmek günâhtır.

  Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:

  (Herhangi bir kimse, imkânı olduğu hâlde, borcunu vermeyip geciktirirse, [borcunu verinceye kadar] her gün amel defterine zulmetme günâhı yazılır.) [Taberânî]

  (Aldığı borcu ödemek istemeyene Allahü teâlâ, kıyâmette, “Bu kimsenin hakkını sende bırakacağımı mı zannettin?” buyurarak, o kimsenin iyi amellerini alıp diğerine verir. Eğer borcunu vermiyenin iyi ameli yoksa, borç verenin kötü amellerini, günâhlarını borçluya yükler.) [Taberânî]

  (Zenginin [ödeme imkânı olanın] borcunu ödemeyip, oyalaması zulümdür.) [Buhârî]

  [Borcu vaktinde ödememeye zulüm, ödemiyene de zâlim denmiştir.]

  (Allahü teâlâ zâlim zengini sevmez, ona bugzeder.) [Bezzâr]

  Borcu olan, borcunu ödemeden sadaka vermemelidir. Çünkü hadîs-i şerîfte, (Borcu var iken verilen sadaka kabűl olmaz) buyuruldu. (Buhârî)

  Verilmeyen zekât da borçtur. Borcu ödemek, zekât vermek farzdır. Zekât borcu olanın verdiği sadaka kabûl olmaz. Önce bu borçları ödemek lâzımdır. Bunun gibi farz borcu olanın nâfile namazları da kabûl olmaz. Sünnetler de nâfile demektir. (N.Fıkhıyye)

  Borçlanmamaya çok dikkat etmelidir! Hz.Lokman Hakîm, (Borç yükü altında ezilmektense, taş taşımayı tercîh ederim) buyuruyor. Çünkü borçlanmak, insanı küfre kadar sürükler. Peygamber efendimiz, (Yâ Rabbî, küfre düşmekten ve borca girmekten sana sığınırım) buyurarak, borçlanmanın çok kötü olduğunu bildirmiştir. (Nesâî)


+ Yorum Gönder