+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Maç tahmini mekruh mudur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Maç tahmini mekruh mudur?


 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Cevap: Maç tahmini mekruh mudur?


  Reklam  Cevap: •Sual: TV?de bazi sporcular, maç tahmini yapiyorlar. Bazi kimseler, bunlarin tahminine göre kumar oynuyorlar. Bunlarin tahmini, kumara sebep oluyor. (Harama sebep olan haram islemis olur) kaidesine göre bu tahminler haram olmaz mi? Mekruh olduGu da söyleniyor. DoGrusu haram mi, mekruh mu?

  •CEVAP: Bizim kiyas yapmaya yetkimiz yoktur. Din kitaplarinda ne diyorsa, o nakledilir. seyhlik yapan bir hoca, (Üzümlerden sarap yapildiGi için üzüm yetistirmek haramdir) diyerek, üzüm baGlarini söktürmüstü. Din kitaplarinda, üzümden sarap yapilsa da, üzüm yetistirmenin hiç mahzuru olmadiGi bildiriliyor. Baska bir hoca da, ayni mantikla, biçakla kaynanasini kesenler var diye, biçak imal etmek haramdir demisti. Halbuki, din kitaplarinda biçak imal etmenin mahzurunun olmadiGi bildiriliyor.
  TV?lerde çesitli tahminler yapilabilir. su parti kazanacak, su parti kaybedecek diye. Yahut dernek seçimlerinde su aday kazanir, öteki kazanamaz diye tahminler yapilabilir. Bu tahminlere göre kumar oynayanlarin çikmasi, ötekilerinin tahminlerini etkilemez, onlara günah olmaz.
  Bir zamanlar, Amerika?da kumar yasak edilmisti. Bütün tedbirlere raGmen, bunun önüne geçilemedi. Kahvede veya sokakta, iki kisi birbirine para verip aliyor. Sivil polis bunlari gözetledi, kumar oynadiklarini anladi ama, ne ile oynadiklarini tespit edemedi. Sonra öGrenildi ki, yoldan geçen arabalarin numarasi tek ise, biri diGerine para veriyor; çift ise, ötekinden aliyor. Arabada plaka bulundurmak kumara sebep oluyor diye, plakayi sökmek gerekmez. Bunun için din kitaplarinda haram veya mekruh diye bildirilmeyen sey için, kendi aklina göre kiyas yaparak, bu haramdir, bu mekruhtur demek yanlis olur


+ Yorum Gönder