+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kerbela hakkında önceden söylenmiş haber verilmiş hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kerbela hakkında önceden söylenmiş haber verilmiş hadisler


 2. Yetim
  Hadimul Müslimin

  Cevap: Kerbela hakkında önceden söylenmiş haber verilmiş hadisler


  Reklam  Cevap: Bir gün Habib-i Kibriya (s.a.) Efendimiz Ümmü Seleme (r.anhâ) annemizin evinde iken Cebrâil aleyhisselâm geldi. Resûl-i Ekrem (s.a.) Efendimiz Ümmü Seleme annemize: “Ya Ümmü Seleme! Kapida dur içeriye kimse girmesin,” dedi. O sırada Efendimizin reyhanı Hüseyin geldi ve birden içeri daldı, Rasûlullah (s.a.)’in boynuna atıldı. Efendimiz onu kucağına aldı, öptü ve sevdi. Cebrâil aleyhisselâm: “Onu çok mu seviyorsun?” dedi. Efendimiz de: “Evet!” dedi. Bunun üzerine Cebrâil (a.s.): “iyi ama, ümmetin onu öldürecektir!” dedi. Efendimiz hayretle: “Demek onu öldürecek olanlar mü’minler!..” dedi. Cebrâil (a.s.): “Evet! istersen onun öldürüleceği yeri sana göstereyim,” dedi ve gösterdi. Oradan bir avuç kızıl toprak alıp getirdi. Efendimiz o toprağı aldı ve kokladı da: “Bu toprak gam ve belâ kokuyor,” buyurdu. Daha sonra toprağı Ümmü Seleme (r.anhâ) annemize emânet olarak verdi ve: “Ey Ümmü Seleme! Bu, torunum Hüseyin’in öldürüleceği yerin toprağıdır. Ne zaman kan haline gelirse o vakit bil ki Hüseyin öldürülmüştür,” buyurarak ileride olacak hadiselere işaret etti.

  “Bir defasında Rasûlullah (s.a.)’in huzuruna gitmiştim. Vardığımda ağlıyordu.
  – Ya Rasûlallah! Seni ağlatan nedir?” diye sorduğumda bana: “Az önce Cebrâil aleyhisselâm yanımdaydı. Bana oğlum Hüseyin’in Fırat kenarında Kerbelâ denen yerde öldürüleceğini haber verdi ve o topraktan bir avuç alıp bana koklattı. Göz yaşlarım akıyorsa bu benim elimde değil ne yapayım kendimi tutamadım,” buyurdu.


+ Yorum Gönder
Kerbela Ile ilgili hadisler,  kerbela hakkında hadisler,  kerbela hadisleri