+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Rufai Tarikatında Rabıta Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Rufai Tarikatında Rabıta


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Rufai Tarikatında Rabıta


  Reklam  Cevap: Rufai tarikatı Seyyid Ahmed er Rufai hazretlerinin kurmuş olduğu, kendilerine Resul-ü Ekrem Muhammed Aleyhisselamın sünneti ile Kur'an-ı Hakim'i rehber alan,Ehl-i Sünnet mezhebi içinde,Erkan-ı Aleviyye ve Zikr-i Cehri üzere süre gelen bir tarikattır.

  ZİKİR ve İCRA ŞEKLİ;

  Tarikat-ı Rufaiyye de zikrullah icrasından önce Resul-ü Ekrem,Cem-i Enbiya,Sahebe,Tabiin ,Meşayıhin ve Ulemanın isimleri tek tek yad edilerek ruhu şeriflerine hediyeler gönderilir.

  Daha sonra istiğfar-ı Şerifeler okunup,Tarikatın seçmiş olduğu Salavat-ı Şerifeler toplu olarak icra edildikten sonra Erkan Zikri olarak bilinen Esma-i Seb'a oturarak ve ayakta olmak üzere yapılır.Zikrullah sırasında güzel sesli kimseler tarafından ilahiler ve naatlar okunur,bunların okunması zikre ayrı bir ahenk verir.Zikrin hitamında ise yine Tarikatın Hatmi olarak adlandırılan esmalar hep birlikte icra edilir.

  Bazı günlerde ise Rufai Hatmi olarak bilinen sureler ve dualar Şeyh efendi tarafından aşikare ,dervişan tarafından ise alçak bir sesle okunur.

  RUFAİ TARİKATI GİYİSİLERİ;

  Tac;Şeyhlerin giydiği 12 dilimli,etrafında siyah sarık sarılı olan kavuk.

  Tennure;Şeyhlerin ve Dergah imamlarının namaz kılarken giydiği omuzu dar,altı geniş olan uzun kollu yeşil bir cübbe.

  Haydariye;Dervişlerin giydiği yeşil renkli,kolsuz,düğmesiz,cepsiz ve omuz uçlarında oval kumaş parçalarının dikili olduğu bir yelek.

  Sarık;Şeyh efendinin ve dervişanın takkelerinin etrafına sarmış oldukları siyah renkli kumaş.Bu kumaşın boyu 2,5-3 metre civarındadır.Şeyhler Seyyid veya Şerif iseler bazen devamlı surette bazense Kandil ve Mübarek gecelerde yeşil Sarıkta sararlar...
  halidiyecom


 3. Misafir
  Hz.Pir Seyyid Ahmed Rifai'nin (K.S) Tarikatında Rabıta yoktur. Onun döneminde uygulanmamıştır. günümüzde Rifailiğin bazı kolları Rabıta yapıyorsada genelinde rabıta uygulanmıyor. Çünkü Hz. Pir'in öyle bir uygulaması yok.

 4. Misafir
  Rabita var hz pirimizin de zamaninda vardi bilmeyenler bilenlere sorsun

+ Yorum Gönder
rufai tarikatında rabıta