+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Maneviyat Ne Demektir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Maneviyat Ne Demektir?

  Sual: Maneviyat Nedir? Maneviyat Hakkında bilgiler ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Maneviyat Ne Demektir?


  Reklam  Cevap: İslam’a ve diğer dinlere inananlar maneviyata çok önem verir görünürler. Müslüman’lar İslam’ın maneviyatlarını güçlendirdiğine inanırlar ve her fırsatta bu ilginç insansal duyguya değinirler. İnsanlarda ruhsallık olarak da bilinen Maneviyat denen bir his vardır ve bu his tatmin edilmelidir. Peki nedir bu maneviyat? Neden vardır? Neden tatmin edilmelidir? Yalnız dinler mi bu hissi tatmin edebilir? Bu hissi başka yöntemlerle tatmin etmek mümkün müdür?


  Maneviyat tek bir duygu değildir. Karmaşık bir hisdir. Diğer karmaşık duygular gibi çevreden kaynak alan etkenler tarafından koşullandırılır ve modifiye edilir.

  Diğer karmaşık duygular arasında sevgi, saygı, hürmmet, saldırganlık, güvenmek, inanmak, aynı veya benzer şeylerden hoşlanmak ve diğerleri de vardır. Bu duyguların genetik bir temeli vardır. Bazı nedenlerden dolayı insan beyninde bu duyguların yerleşeceği merkezler veya yöreler gelişmiştir. Başka bir deyişle insan beyninde yer alan bazı sinir hücreleri (nöronlar) ruhsallıkla ilgili bazı niteliklerin depolandığı, yeri ve zamanı gelince onların manifest hale gelmesinin sağlandığı anatomik alt yapıları oluştururlar.

  Doğa maneviyata neden gereksinim görmüş ve insanlarda manaviyat neden ortaya çıkmıştır?

+ Yorum Gönder
maneviyat nedir,  maneviyat ne demektir