+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Her deveyi mutlaka bir dişi deve doğurmuştur (Ebû Dâvud, Edeb 84, 92) Bu hadise göre Hz. Salih'in (a.s.) devesini de Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Her deveyi mutlaka bir dişi deve doğurmuştur (Ebû Dâvud, Edeb 84, 92) Bu hadise göre Hz. Salih'in (a.s.) devesini de

  Sual: "Her deveyi mutlaka bir dişi deve doğurmuştur." (Ebû Dâvud, Edeb 84, 92) Bu hadise göre Hz. Salih'in (a.s.) devesini de bir dişi deve mi doğurmuştur yoksa o bölgedeki develerden mi seçilmiştir? ? 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Cevap: "Her deveyi mutlaka bir dişi deve doğurmuştur." (Ebû Dâvud, Edeb 84, 92) Bu hadise göre Hz. Salih'in (a.s.) deves


  Reklam  Cevap: Değerli kardeşimiz;  Peygamberimiz şaka yaparken bu ifadeyi kullanmıştır. Enes (r.a.) anlatıyor: "Bir adam Peygamber (s.a.s.)'e gelerek:
  "Ey Allah'ın Resûlü! Beni bir deveye bindir!" dedi.
  Resûlullah da: "Ben seni devenin yavrusuna bindireceğim!" buyurdu.
  Adam: "Ya Resûlallah, ben deve yavrusunu ne yapayım (ona binilmez ki)!" deyince,
  Hz. Peygamber: "Acaba deveyi deveden başka bir mahlûk mu doğurur? (Her deve, bir devenin yavrusu değil midir?)" buyurdular" (Tirmizî, Birr 57; Ebû Dâvud, Edeb 84, 92).
  Peygamberimiz, bu sözüyle hem şaka yapmakta, hem de insana bir söz işitince iyice düşünüp derinliğini, muhtevasını kavramadan reddetmemesi, itirazda acele etmemesi gerektiğini göstermektedir.
  Her deveyi bir dişi deve doğursa da, bu külli kaidenin bir istisnası olarak yani Salih aleyhisselamın bir mucizesi olarak Allah-u teala kayanın içerisinden bir dişi deve ihsan etmiştir. Mucizeler olağan üstü hadiseler olduğu için, alışa geldiğimiz külli kaidelerden istisna olmaları gerekir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder