+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İnsan saçının dökülmesini engelleyen ilaçların kullanılmasının hükmü nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İnsan saçının dökülmesini engelleyen ilaçların kullanılmasının hükmü nedir?


 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Cevap: İnsan saçının dökülmesini engelleyen ilaçların kullanılmasının hükmü nedir?


  Reklam  Cevap: Kişinin hayatını koruması ve ona zarar verecek şeylerden uzak durması farzdır. İnsanın hastalandığı zaman tedavi olma hakkı, hatta görevi vardır. Çünkü beden bir emânettir. İbadetlerin ve diğer bir takım İslâmî emir ve yasakların eksiksiz yapılabilmesi, bedenin sağlıklı olmasını gerektirir. Korunulmasına rağmen hastalık olursa mü'minin tedavi olması gerekir. Çünkü Hz. Peygamber (asm);
  "Ey Allah'ın kulları tedavi olunuz." buyurmuştur (bk. Tirmizî, Tıbb, 2; Ebû Dâvud, Tıbb, 1, II; İbn Mâce, Tıbb, 1; Ahmed b. Hanbel, III, 156, IV, 278).
  Tedavi olmanın kapsamına ilâç kullanmak, yarayı ameliyatla temizlemek girdiği gibi gerektiğinde kan nakli, bir uzvun kesilmesi ya da vücuttan ayrılması gereken bir uzvun çıkarılması gibi bütün tedavi yöntemleri girer.
  Doktor böyle bir operasyon sırasında hastanın, ihtiyaç kadar olan mahrem yerlerine bakabilir. Ancak kadınlar için imkân ölçüsünde bayan doktor ve hemşirelerden yararlanılması asıldır. Çünkü Hz. Peygamber (asm)'in bu konuda çeşitli uyarıları vardır.
  Saç dökülmesini önlemek amacıyla ilaç kullanılması caizdir.
  sie

+ Yorum Gönder